Eğitim Koçluğu Nedir? Kimler Eğitim Koçuna İhtiyaç Duyar?

Günümüzde sıklıkla değişiklik gösteren eğitim ve sınav sistemi, öğrencilerin adaptasyon sürecinde daha aktif, uyumlu ve başarılı olmasını zorunlu kılmaktadır.

Öğrenciler sınav sürecinde yoğun kaygı ve stres bozuklukları yaşayabilir. Gelecek kaygısı, belirsizlik ve stres nedeniyle kendini baskı altında hisseden öğrenci, zaten belli zorlukları olan gelişim sürecini daha yoğun ve ağır yaşayabilir. Bu süreçte aile ve çevresinin desteği yanında profesyonel bir desteğe de ihtiyaç duyabilir.

Eğitim koçu tam da bu noktada devreye girer. Burada dikkat edilmesi gereken husus, eğitim koçunun bir psikolojik danışman değil; yol gösterici, rehber, sürecin sağlıklı ve verimli geçirilmesine yardımcı olan kişi olduğudur.

Eğitim koçu, öğrenci bireyin akademik ve sosyal yaşamını bir bütün olarak ele almalı; gerçek potansiyelini ortaya çıkarmasına yardımcı olmalı; hedeflerine ulaşmasını kolaylaştırmalıdır.

Koç burada, öğrenciye ne yapması gerektiğini söylemekten, bir şeyleri onun adına yapmaktan ziyade; öğrencinin farkındalığını arttırmalı, bu süreçteki sorumluluklarını yerine getirebilmesini, motivasyonunu yüksek tutmasını sağlamalıdır.

Her öğrencinin kendine has bir öğrenme yöntemi vardır. Eğitim koçu, öğrencinin kendisine en uygun öğrenme yöntemini keşfetmesine, bunu en doğru çerçevede planlayabilmesine, hayal ve hedeflerine giden yolda kendini gerçekleştirebilmesine yardımcı olur.

Bu bağlamda, ebeveynler çocukları için en iyisini yapabilmek adına eğitim koçuna başvururlar.

Siz de profesyonel olarak bu işi yapmak, bu süreçte öğrenci ve velilere yardımcı olmak, kendi mesleki ve kişisel gelişiminize katkıda bulunmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Zirve Akademi, kursiyerlerini en iyi şekilde yetiştirmeyi, sektöre alanında uzman bireyler kazandırmayı hedeflemektedir. Bu noktada, Zirve Akademi tarafından verilen eğitim koçluğu sertifika programının amacı kursiyerlerine, öğrencilere en iyi şekilde rehberlik edebilecekleri düzeyde kaliteli eğitim vermek, kariyerlerinde en iyi noktaya gelmelerini sağlamaktır.

Eğitim Koçluğu eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar eğitim danışmanlığı yapabilir; kendi koçluk merkezlerini açabilir; okullarda projelerde görev alabilir; ailelere yardımcı olabilirler.

Siz de Zirve Akademi ile bir adım öne çıkın; donanımlı bir birey olarak kariyer hayatınızda fark yaratın. Birlikte, daima gelişerek ve geliştirerek ilerleyelim.