Oyun Terapisi + Resim Analizi + Masal Terapisi Eğitimi

Oyun Terapisi + Resim Analizi + Masal Terapisi Eğitimi

Oyun Terapisi  + Resim Analizi + Masal Terapisi Eğitimi

Eğitim İçeriği

 


Oyun Terapisi Eğitimi

Zirve Akademi tarafından sizlere sunulan “Oyun Terapisi Eğitimi” programı, aile içerisinde ya da çevrede gelişen değişimler, boşanma ve ölüm gibi travmatik olayların çocukları olumsuz yönde etkilemesini hedef alır. Bu tür durumlardan dolayı negatif etkilenen çocuklar duygu ve düşüncelerini ifade etmekte zorlanabilirler. Oyun terapisi eğitimi sayesinde çocuklar kendilerini daha rahat ifade edebilme imkanı bulurlar. Ayrıca oyunların iyileştirici ve tedavi edici özellikleri sayesinde problemler de çözüme kavuşur.

Oyun Terapisi Nedir?

İnsan gelişiminin en önemli süreci ve en etkili süreci çocukluk döneminde yaşanır. Çocuklar, dünyayı yetişkinlerden daha farklı şekilde kodlayarak anlamaya çalışır ve kendilerince yorumlarlar. Çocuklar için en önemli ifade yöntemleri arasında ise oyunlar ve oyuncaklar yer almaktadır. Bu oyunlar ve oyuncaklar her bir çocuk için farklı olabilir. Oyun terapisi, çocukları anlayabilmek ve onların yaşadığı sorunları keşfederek çözüme kavuşturabilmek için kullanılan en etkili ve sağlıklı terapi yöntemleri arasındadır.

Çocukların içerisinde bulundukları koşullar, en az yetişkinler kadar onları da etkileyebilmektedir. Bu sebeple, aileler tarafından en sık tercih edilen terapi yöntemleri arasında oyun terapisi bulunmaktadır. Oyun terapisinde, oyun ve oyuncaklar aracılığı ile çocukların ihtiyaçlarını ve duygularını ifade edebilmesi sağlanır. Travmatik olaylar yaşayan çocukların duygularına ulaşabilmesini sağlayabilen bu terapi yöntemi aynı zamanda çocuklara bu tür durumlar ile ne şekilde mücadele edebileceklerini de öğretir.

Taşınmalar, aile içerisinde iletişim bozuklukları, maddi problemler, evlat edinme süreçleri, okul ve çevre yaşamına uyum sorunu, uyku problemleri, sevdiği bir insanı kaybetmek, şiddet görmek veya beden ile ilgili kaygılar gibi pek çok farklı sorun oyun terapisi sayesinde çözülebilmektedir.

 

Masal Terapisi Eğitimi

Çocukların kendi dünyalarını, duygu ve düşüncelerini yetişkinler gibi ifade edebilmeleri son derece zordur. Sözlü olarak kendilerini pek iyi bir şekilde ifade edemeyen çocuklar masal terapisinden yararlanabilirler. Masal terapisi çocukların kendileri ve tecrübelerini ifade edebilmelerini sağlayabilecek doğal bir terapi yöntemidir.

Masal terapisi ile birlikte çocukların davranışlarını etkileyen kızgınlık, üzüntü, hayal kırıklığı ve endişe gibi duyguları masallar yardımıyla öğrenilir. Masal terapisi, çocukların masal karakterleri ile bağ kurmasını sağlar. Bu bağ sonucunda çocukların iç dünyaları hakkında ipuçları elde edilir ve veriler toplanır. Terapistler ise karakterler yardımıyla çocukların problemlerinin çözülmesini sağlar.

Masal Terapisi Nedir?

Masal terapisi, kişilerin bilişsel ve sosyal becerilerinin ortaya çıkmasını sağlar. Aynı zamanda masal terapisi sayesinde kişilerin duygu ve düşüncelerinin ortaya koyulabilmesi de mümkün hale gelir. Bireyler ve çocuklar için terapötik bir yöntem olan masal terapisi, bilişsel ve deneysel yöntemler ile zenginleştirilir.

Masallara pek çok kişi aşinadır. Aslında çocukluğundan beri herkes belirli bir kurulu hikayenin içerisinde yaşamaktadır. Çocuklar ufak yaşlardan itibaren masallar vasıtasıyla yaşadıklarını anlamlandırmaya başlarlar. Böylelikle iyi ve kötü gibi değer yargılarını da fark etmeye başlarlar. Bütün çocuklar kendi zihinlerinde kurdukları hikayeler aracılığı ile oluşturdukları karakterlere fazladan özellikler de eklerler. Küçük çocukların, olmayan bir olayı olmuş gibi anlatmasına tanık olmanız olasıdır. Bu davranışların altında yalan söyleme güdüsü değil, öyküleştirme güdüsü yer almaktadır.

Çocuklar doğrudan ifade edemedikleri veya anlam veremedikleri olguları, benzeterek, eşleştirerek ya da değiştirerek öykü ve masallar içerisinde kullanmaya eğilim gösterebilirler. Bu bir çeşit “yansıtma” davranışı olarak da ele alınabilir ancak yorumlanması son derece zahmetli ve zor bir süreçtir. Bu yorumlamalar sadece iyi bir eğitim almış masal terapisti tarafından yapılabilir.

Masal terapistleri çocukların iç dünyalarına yakınlaşırlar ve sıralı bir şekilde çocukların verdikleri kodları çözmeye başlarlar. Jung ve Arketipler ışığında masalların en temel öğelerini kodlamaya hakim olurlar. Elde edilen verileri çocukların lehine kullanarak sorunların tespitinde ve çözümünde etkili bir rol üstlenirler.

Masal terapisi, ebeveynler tarafından da sık sık tercih edilen etkili ve güvenli bir yol olarak görülmektedir. Çocukların da büyük bir keyif alarak yaklaştıkları masal terapileri sayesinde çocukların iç dünyalarına yolculuk yapılır. Zirve Akademi tarafından hazırlanan online masal terapisi eğitimi, çocukların yaşadıkları duygusal sorunları çözmeyi ve sağlıklı bir şekilde gelişebilmelerini hedeflemektedir.

Resim Analizi

Çocuklar ile çalışma sırasında resim tekniği ile çocuk hakkında bilgi almak oldukça yaygındır çünkü küçük yaşlarda çocuklar duygularını sözel olarak değil resim ile daha rahat ifade etmektedirler. Resim, çocuğun iç dünyasını dışarı yansıtan bir iletişim aracıdır. Resim, çocuğun dışarı yansıtamadığı duygularının dilidir. Resim, çocuğun kişilerarası iletişim, sorun çözme becerisini yansıtır. Resim çocuğu tanımamızı, neler hissettiğini, neler yaşadığını, duygularını düşüncelerini, aileye ve sosyal çevreye bakış açısı hakkında konusunda bize oldukça önemli ipuçları verir.

Çocuk Resimleri Analizi Ve Psikolojik Resim Testleri Eğitimin Amacı; çocuğun çizmiş olduğu resim aracılığıyla çocuğu tanımak, anlamak ve duygu ve düşünceleri hakkında bilgi sahibi olmaktır. Çocuk Resimleri Analizi Ve Psikolojik Resim Testleri Eğitimi ile çocuğun çizmiş olduğu resimleri, projektif testler aracılıyla değerlendirme ve analiz edebilme beceriniz gelişecektir.

Hemen Bilgi Al