Current Status
Not Enrolled
Price
Get Started
Eğitim
Kaynaklar

Eğitim İçeriği

Yaşam Koçluğu Eğitimi

Özel hayatın getirdiği sorumluluklar, iş yoğunluğu, sosyal hayatın istenilen seviyelere getirilememesi, iletişim problemlerinden kaynaklı olumsuz sonuçların meydana gelmesine bağlı mutsuzluk, hayattan keyif alamama gibi durumlar pek çok insanın dönemsel olarak hissettiği durumlar arasındadır. Son yıllarda insanların zorlu hayat koşullarından dolayı profesyonel yardım almak istemesi de yaşam koçluğunun önemli bir meslek dalı haline gelmesini sağlamıştır.

Zirve Akademi, uzman psikolog ve danışmanlar ile birlikte “Yaşam Koçluğu Eğitimi” programı ile kişisel gelişiminize katkıda bulunmak, hayatınızda değişim yaratabilmek ve daha büyük farkındalık hissi ile hayatınıza devam edebilmenizi sağlamaktadır. Eğitimin temel amacı ise kendisini bu alanda geliştirmek isteyen ve kariyer sahibi olmayı hedefleyenlerin yaşam koçluğu mesleğini icra edebilmesini sağlayabilmektir.

Yaşam Koçluğu Nedir?

Yaşam koçu, psikolojik danışmanlık hizmeti sunan ya da psikolog olan bir kişi değildir. Bireylere farklı bakış açısı kazandırmaya gayret gösteren, problemlere karşı pratik çözümler sunabilen ve bireylerin iletişim yeteneklerinin ortaya çıkabilmesini sağlayan kişilerdir. Süreç içerisinde yaşam koçlarının ve bireylerin kendilerine ait farklı sorumlulukları söz konusudur. İki tarafın da bu süreçten olumlu sonuçlar elde edebilmesi için sorumluluklarını büyük bir titizlikle yerine getirmesi gerekmektedir. Yaşam koçları, bireylere iyileştirme sözü vermeden, kendi içlerindeki potansiyelin dışarıya çıkmasını sağlarlar. Böylelikle bireyler potansiyellerini görerek gelişim süreçlerini daha sağlıklı bir şekilde yaşamaya başlarlar.

Profesyonel yaşam koçları, bireylere hedeflerine ulaşabilmeleri konusunda destek sunar. Bireylerin psikolojik hastalıkları yaşam koçlarının alanına girmez. Yaşam koçları, bireylerin hayatlarında ne şekilde daha başarılı olabileceklerine odaklanırlar. Tedavi edici değil, geliştirici odaklı çalışmalar sergileyen yaşam koçları temel olarak kişisel gelişim hizmeti sunarlar da denilebilir. Yaşam koçluğu şimdiki zaman ve gelecek zaman ile ilgilidir. Diğer türlerdeki terapi ve danışmanlık akımlarından en büyük farkı ise budur. Yaşam koçları bugün ile gelecekteki hedefler arasındaki boşluğun kapatılarak arasında güçlü bir köprü oluşturulmasında bireylere yardımcı olur.

Yaşam koçları danışan kişilerin ihtiyaç duyduğu kaynakların bulunabilmesi için öncülük eder. Bu sebeple, yaşam koçu olmak isteyenlerin lider ruhlu olmaya çaba göstermeleri gerekir. Danışan kişilere güven verilmesi ve bu süreçte onlara liderlik edilmesi son derece önemlidir. Danışanların eyleme geçebilmesi için yapılan çalışmaların sonucunda gelişim gözlemlenir. Eyleme geçilebilmesi için esarete ihtiyaç duyulduğu anlarda da yaşam koçları devreye girer ve süreç ile alınacak eylemlerin kalitesini artırırlar.

Profesyonel bir yaşam koçu, danışan kişiye vereceği desteği tamamen karşılıksız bir şekilde verir. Danışanın alacağı kararlar hoşuna gitse de gitmese de onu desteklemek yaşam koçlarının görevleri arasındadır. Yaşam koçları insanların hayatlarına doğrudan müdahale etmek yerine dolaylı yollardan müdahale ederek onlara yön göstermeyi tercih ederler. Böylelikle danışan kişiler tamamen kendi özgür ve hür iradeleriyle hayatlarının kontrolünü ele almaya başlarlar ve hedefledikleri tüm hayallerine doğru emin adımlar ile ilerlemeye başlarlar.

Yaşam Koçluğu Eğitiminin Avantajları Nelerdir?

• Bireylerin kendi hayatlarının yönetimini ele alabilmesini sağlar.
  • Kişisel olarak vizyon, misyon ve hedeflerin doğru bir biçimde tanımlanabilmesi konusunda destek verir.
  • Kişisel hedeflere ulaşabilmek için gerekli tüm becerilerin kazanılmasını sağlar.
  • Kişisel sorumlulukların yerine getirilmesi konusunda da kişilere destek verir.
  • Verimli ve aktif bir hayatı mümkün kılar.
  • İnsanların kendisiyle ve çevresiyle olan ilişkilerini pozitif yönde geliştirir.
  • Profesyonel yaşam ve özel hayat arasındaki köprüyü koruyabilmeyi destekler.
  • Ertelemekten vazgeçirerek, harekete geçebilmeyi öğretir.

• Öz disiplin oluşturur.
  • Kişisel kaynakların etkili şekilde kullanımını size sunar.
  • Hayatı yeniden keşfetme ve hayat ile uyumu yakalamayı gösterir.
  • Güçlü gözlem yeteneği kazandırır.
  • Kişisel yaşantınızdaki dengeyi ve doyuma ulaşabilmeyi size gösterirken aynı zamanda bu bilgilerinizi diğer insanlara da ulaştırabilmenizi öğretir.
  • Yeni bakış açısı kazandırır.
  • Kişilerin kariyerinde ön plana çıkmasını ve kariyer hedeflerine daha doğru bir şekilde ilerleyebilmesini sağlar.

Yaşam Koçluğu Eğitiminin Amacı Nedir?

Yoğun iş temposu sebebiyle stres altında olanlar, ailesine, yakın çevresine ve hatta çoğu zaman kendisine bile ayırabilecek zamanı olmayanlar yaşam koçluğu eğitimi alarak bu tür sorunları aşabilirler. Aynı zamanda istedikleri konusunda belirsizlik ve kararsızlık yaşayanlar, hayatlarını daha dengeli bir hale getirmek isteyenler, yaşamlarına anlam kazandırmak isteyenler de yaşam koçluğu eğitiminin hedeflediği bireyler arasındadır. Yaşam koçluğu eğitiminin temel amacı, kişiler için hayatın daha kaliteli ve verimli bir hale getirilebilmesidir.

Yaşam Koçluğu Eğitiminin İçeriği Nedir?

Yaşam koçluğu eğitiminde, koçluk tanımı ve önemi ile birlikte koçluk hizmetlerinin faydasıyla etik değeri sizlere aktarılır. İletişim kaynakları ve yolları, güven oluşturabilme, bireyleri harekete geçirebilme, kişilik tespiti, koçluk görüşmelerinin detayları ve koçluk sürecinde kullanılabilecek tüm yöntemler öğretilir.

Yaşam Koçluğu Sertifika Programına Kimler Katılabilir?

Hayatta neler yapabileceğinin yalnızca farkında olmak isteyenler ve bu düşünceyi benimseyenler yaşam koçluğu eğitimine katılabilirler. Pozitif yönde değişiklik yapmak isteyenler, potansiyelini eylem dökmek isteyenler ve bunun için çalışmaya, risk almaya hazır olan herkes yaşam koçluğu eğitiminden yararlanabilirler. Doktor, avukat, öğrenci, ev hanımı ve daha pek çok farklı meslek dalındaki kişi meslek dalından bağımsız olarak bu eğitimi alabilirler. Eğitim sonunda gerekli bilginin ölçümlenmesi ve değerlendirmesi yapıldıktan sonra sertifika almaya hak kazanan katılımcılara MTI (Mind Training Institute) tarafından Uluslararası Yaşam Koçluğu Sertifikası verilmektedir.

Yaşam Koçu Olarak Nerelerde Çalışabilirsiniz?

Yaşam koçluğu mesleği 29.06.2013 tarihli 28692 tarihli Resmi Gazete’de duyurulan MYK İş ve Yönetim Sektör Komitesi tarafından standartları belirlenmiş bir meslektir. Programı başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra Uluslararası Sertifikalı Yaşam Koçu olarak kariyerinize başlayabilirsiniz.

Yaşam koçluğu eğitimi programını tamamladığınız zaman yaşam koçluğu yapabilir ve kendinize özel bir yaşam koçluk merkezi açabilirsiniz. Danışmanlık merkezleri, kolejler, spor salonları, okullar ve pek çok farklı kurumda hizmet sunarak insanların hayatlarına fayda sağlayabilirsiniz.

Profesyonel kişilerin yaşamlarına da koçluk yapabilir dilerseniz kurum içi veya kurum dışı hizmet sunabilirsiniz. Kendi hayatınızı yönetebilmenizi sağlayacak olan yaşam koçluğu eğitimi sayesinde kurumsal koçluk seminerleri de yapabilirsiniz.

Sertifika Yetkinlikleri

Profesyonel yaşam koçluğu eğitimi sonunda elde edebileceğiniz sertifika İngiltere merkezli olan AC (Associationforcoaching) tarafından akredite edilmiş 60 saatlik bir yaşam koçluğu sertifikasıdır. Programı tamamlayan katılımcılar 40 seanslık koçluk uygulamalarını tamamladıktan sonra ICF’den CCE onaylı 60 saatlik koçluk sertifikasına sahip olabilirler.

Online Yaşam Koçluğu Eğitimi Almanın Avantajları Nelerdir?

Online olarak yaşam koçluğu eğitimi aldığınız zaman herhangi bir mekan ve zaman kısıtlaması olmaksızın eğitim alma imkanı elde edebilirsiniz. Sosyal hayatınızı etkilemeden kariyerinizde gelişim elde edebilirsiniz. Uzaktan eğitim sistemine giriş yaptığınızda istediğiniz zaman ve yerde eğitim almaya devam edebilirsiniz. Zirve Akademi tarafından sunulan yaşam koçluğu eğitimi 7 gün 24 saat boyunca ulaşabileceğiniz video dersler ve dokümanlara sahiptir. Eğitim içeriklerine sınırsız bir şekilde ulaşabileceğiniz imkanı sizlere sunan Zirve Akademi, sınav tarihlerini sınavlardan 15 ile 20 gün öncesinde sizlere bildirir. Aklınıza takılan herhangi bir soru olduğu zaman eğitim danışmanlarına ulaşarak sorularınızı kendilerine iletebilirsiniz.

Bu eğitime ait materyalleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir.

Eğitim İçeriği

Tümünü Genişlet

About the Instructors

5 1 Yorumları

Yorumlar

Kursun Eğitmeni SEMA GENÇ 22 Ağustos 2020

Başından beri yanımda olup yardımlarını esirgemeyen Eğitim danışmanım Sümeyra hanıma ve Zirve Akademiye çok teşekkür ederim 8 ayda 8 eğitime katılıp meyvelerini toplamaya başladıysam sizin sayenizde sizin verdiğiniz güvendendir teşekkürler Zirve akademi.

One person found this helpful