Current Status
Not Enrolled
Price
Get Started
Eğitim
Kaynaklar

Eğitim İçeriği

Emzirme Danışmanlığı

Bebeklerin beslenmesinin en sağlıklı ve en verimli yolu emzirmekten geçer. Doğum sonrasındaki ilk aylarda anne-babaların gündeminde ve rutininde yer alan emzirmek, doğal ve içgüdüsel bir eylemdir. Ancak günümüz şartlarında bu doğal eylemin bazen desteklenmesi de gerekmektedir. Anne ve bebek arasındaki bağ oluşana kadar, emzirme sürecinde bazı zorluklar ile karşılaşılması tamamen normaldir.

Bebeğini yeterince doyurup doğurmadığından emin olmayan, doğru şekilde emzirdiği konusunda şüpheleri olanlar ve ne zaman mamaya ihtiyaç duyulacağını merak edenler bebeklerinin geleceği için hayati kararlar almak zorunda kalabilirler. Bu tür durumlarda bu soruların cevaplanabilmesi için profesyonel destek almak son derece doğru olacaktır. Daha özgüvenli bir ebeveynlik deneyimi elde edilebilecek olan bu destek aynı zamanda bebeğinizin daha huzurlu bir şekilde gelişebilmesini de sağlayacaktır.

Emzirme Danışmanlığı Nedir?

Emzirme danışmanları, emzirme döneminde desteğe ihtiyaç duyan ve bu süreci daha kolay bir hale getirmek isteyen annelere destek olabilmek için özel eğitim almış olan kişilerdir. Emzirme danışmanlarından aşağıdaki sorunları yaşayan kişiler destek almayı deneyebilirler.

• Emzirme zorluğu yaşayanlar
  • Bebeğin emmeyi reddetmesi sorunu ile karşılaşanlar
  • Ağrılı emzirme
  • Meme ucu yaraları
  • Bebeğin memeyi reddetmesi
  • Sütün az veya normalinden daha fazla gelmesi
  • Memede aşırı dolgunluk ve rahatsızlık hissi
  • Sütü sağmaya ve saklamaya ihtiyaç duyulması
  • Birden fazla bebeğin emzirilmesi

Emzirme Danışmanları Neler Yapar?

Emzirme danışmanları sizi dinler, doğum hikayenizi, yaşadığınız sorunları analiz eder ve yardıma ihtiyacınız olduğu durumlarda sizlerle iletişime geçerek size özel destek programı oluştururlar. 1-2 saat sürebilecek olan ev ziyaretleri sayesinde ne şekilde emzirdiğinizi gözlemlerler. Desteğe ihtiyacınız olduğu durumlarda devreye giren emzirme danışmanları sizlere yol gösterirler. Emzirme pozisyonları ve sağma yöntemlerini sizlere göstererek, size uygun olabilecek şekilde pratik yapmanıza destek verirler.

Emzirmeye bağlı olarak ortaya çıkabilecek meme ucu yaraları ve sırt ağrıları gibi olumsuz etkilerin hafifletilebilmesi için de sizlere destek sağlarlar. Emzirme döneminde, beslenme düzeninizi gözden geçirerek daha sağlıklı ve fit kalabilmeniz için size özel beslenme tüyoları paylaşırlar. Doğum öncesi emzirme ve bebek bakımı eğitimleri aldıysanız, bu eğitimlerde öğrendiğiniz bilgileri deneyimleyebilmeniz için de emzirme danışmanları size yol gösterirler.

Farklı süreçleri başarılı bir şekilde yönetebilen emzirme danışmanları, bu süreçlerde eşlerin de dahil olmasını sağlarlar. Eşlerin dahil olduğu emzirme pratikleri annelerin hayatını kolaylaştırırken aynı zamanda anne-baba ve bebek ilişkilerini de güçlendirir. Büyük kardeşler mevcut ise veya hala emzirme döneminde olan başka bir bebek var ise düzeniniz emzirme danışmanları tarafından oluşturulur.

Eğitim İçeriği Nedir?

Zirve Akademi tarafından online olarak sunulan emzirme danışmanlığı eğitimini tamamladıktan sonra son olarak süpervizyon eğitimi alarak emzirme danışmanlığı mesleğini icra etmeye başlayabilirsiniz. Eğitim alan kişilerin sağlık çalışanı olmadığı durumlarda emzirme eğitimi ödevlerini tamamlamaları sertifikalarını alabilmeleri için yeterlidir.

Eğitimler günün her anında erişebileceğiniz eğitimlerdir. 7 gün 24 saat boyunca ulaşabileceğiniz eğitimler sayesinde bilgisayar ortamında eğitim alabilmenin avantajlarını sizler de yaşamaya başlayabilirsiniz. İndirilebilir eğitim içeriklerini sizlere sunan Zirve Akademi’yi tercih ederek kariyer hayallerinizi gerçekleştirebilir ve emzirme danışmanlığı yapmaya başlayabilirsiniz. Emzirme danışmanlığı eğitimi programı profesyoneller tarafından sizlere sunulan bir eğitimi içermektedir.

MODÜL 1

• Emzirme danışmanının tanımı
  • Emzirme danışmanın rol ve sorumlulukları
  • Emzirme öyküsü alma
  • Emzirmeyi değerlendirme
  • Gebe/annenin emzirme öz-yeterliliğini geliştirme

MODÜL 2

• Memenin anatomisi
  • Yenidoğanın anatomisi
  • Laktasyon fizyolojisi
  • Hormonların emzirmeye etkisi
  • Anne sütünün yapısı
  • Anne sütünde meydana gelen değişiklikler

MODÜL 3

• Anne sütünün kadın için yararları
  • Anne sütünün bebek için yararları
  • Emzirmenin anne ve bebek bağlanmasına etkisi

MODÜL 4

• Emzirme ile ilgili terimler ve tanımlar
  • İlk emzirmeye başlamak için kritik zaman
  • Bebeğin acıkma belirtileri
  • Emzirme pozisyonları
  • Emzirmeye başlamadan önce yapılacak hazırlık
  • Hijyen gereksinimleri
  • Emziren annenin kıyafet seçimi
  • Emen bebeğin kıyafet seçimi
  • Ortam ısısı
  • Emzirme sırasında dikkat edilecekler
  • Emzirme sırasında annenin pozisyonu
  • Emzirme sırasında bebeğin pozisyonu
  • Emzirmeyi sonlandırma
  • Emzirme sonrasında dikkat edilecekler
  • Gaz çıkarma
  • Meme bakımı
  • Emen bebeklerde ağız bakımı
  • Emzirme sonrası uyku pozisyonu

MODÜL 5

• Etkili emzirmenin ipuçları
  • Anne sütünün yeterli olduğunu gösteren ipuçları
  • Bebeğin dışkılaması ve kilo alımı normal mi?

MODÜL 6

• Emziren kadının beslenmesi
  • Anne sütünü artıran faktörler
  • Doğal besinler
  • Anne sütünü azaltan faktörler
  • Stres
  • Sigara
  • Yorgunluk
  • Uykusuzluk

MODÜL 7

• Ağrılı meme başı ve meme başı çatlağı
  • Düz ya da çökük meme ucu
  • Meme ucu çatlakları
  • Meme ucu ağrısı
  • Meme dolgunluğu
  • Meme tıkanıklığı
  • Mastit
  • Meme absesi
  • Memede mantar enfeksiyonu
  • Sütte kan olması

MODÜL 8

• Anestezi ile doğum ve emzirme
  • Doğum şekli ve emzirmeye etkisi
  • Doğumda yapılan uygulamaların emzirmeye etkisi
  • Düşük doğum ağırlıklı bebek ve emzirme
  • Emzik ve biberon kullanımı
  • Postpartum süreç ve emzirme
  • Epizyotomi ve emzirme
  • Kanama ve emzirme
  • Ağrı ve emzirme
  • Anne ruh sağlığı ve emzirme

MODÜL 9

• Çalışan annelerin emzirmeyi sürdürmesi
  • Anne sütünü sağma yöntemleri
  • Anne sütünü uygun koşullarda saklama

MODÜL 10

• Emzirmeyi yeniden başlatma – relaktasyon
  • Gebelikte emzirme
  • İkili (tandem) emzirme
  • Evlat edinme ve emzirme
  • Emzirme döneminde ilaç kullanımı
  • Kalabalık ortamlarda emzirme

MODÜL 11

• Emzirmeye yardımcı giysiler
  • Emzirmeye yardımcı araçlar
  • Emzirme yastığı
  • Emzirme sandalyesi
  • Meme pedleri
  • Manuel ve elektrikli sağma pompaları
  • Gümüş meme kapağı
  • Anne sütü saklama torbaları
  • Meme ucu aplikatörü
  • Meme kalkanı
  • Emzirme destek sistemleri
  • Meme ucu bakım kremleri
  • Doğal meme ucu bakım önerileri

MODÜL 12

• Anne sütü ve emzirmeyi etkileyen anneye ait durumlar
  • Annenin hastalanması ve hastaneye yatması
  • Gestasyonel diabetes mellitus
  • Meme implantı
  • Meme kanseri
  • Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C
  • Herpes Simpleks
  • HIV (AIDS)
  • Dövme yaptırma
  • Piercing taktırma
  • Emzirme döneminde diş tedavisi
  • İnfertilite tedavisi ve emzirme
  • Bariatrik cerrahi ve emzirme
  • Anne sütü ve emzirmeyi etkileyen bebeğe ait durumlar
  • Dilbağı
  • Prematürite
  • Kanguru bakımı
  • Laktoz intoleransı
  • Hiperbilirubinemi
  • Hipoglisemi
  • Hipotermi
  • Bebeğin ölümü

MODÜL 13

• İlk sütün atılması
  • Şekerli su kullanımı
  • Emzirme sonrası su verilmesi
  • Sıcak havalarda su verilmesi
  • Bebeğin memeyi emzik gibi kullanması

MODÜL 14

• Ne zamana kadar anne sütü?
  • Emzirme ve gebelikten korunma (Laktasyonel amenore)
  • Bebeği sütten kesme

Bu eğitime ait materyalleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir.

Eğitim İçeriği

Tümünü Genişlet
Ders İçeriği
0% Tamamlandı 0/33 Adım

About the Instructors

5 4 Yorumları

Yorumlar

Kursun Eğitmeni AYNUR KIPÇAK 1 Eylül 2020

Tatlı dilli güler yüzlü samimi ve anlayışlı olan danışmanım Sümeyra hanıma çok tesekkür ederim. Ekip ile süpervizyon egitiminde tanıştım kurucu Erkan Çelik, hocamız Prof Gül Ertem (zaten gül hocam varsa bir egitim de o egitim de başarısız olmak mümkün degil) Sevilay hocam ve bir cok arkadaşıma çok teşekkür ederim. Doğru secim yaptım artık bende ZİRVEDEYİM 👏👏

2 people found this helpful
Kursun Eğitmeni MELİKE KARATAŞ 24 Temmuz 2020

İlk önce tereddüt etmiştim baya araştırmıştım ama hiç beklemeden direkt kayıt olsaymışım keşke diyorum. Gül hocamın güzel anlatımı ve tatlı dili sayesinde emzirme danışmanlığı eğitimimi tamamladım setifikamı aldım. Engin bilgileri için ne kadar teşekkür etsem azdır. Desteği, yakınlığı ve yardımları sayesinde Selin hanım inanılmaz güvenmemi sağladı. Ne zaman bir şey sorsam güzelce detaylıca cevapladığı için kendisine çok teşekkür ediyorum. Herkese de öneriyorum. İyi ki yollarımız kesişmiş. Hepinize çok teşekkür ederim emeğinize sağlık. 🙏🏻😇

One person found this helpful
Kursun Eğitmeni ŞAHSEMİN AKSU 20 Haziran 2020

Eğitim süreci boyunca günün hangi saati olursa olsun heran telefonun ucunda tatlı dili ile bizi karşılayan Sümeyra hanıma teşekkürü borç bilirim herşey için sabrınız için birkez olsun ses tonunuzun değişmediği için yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Saygıdeğer hocalarım bizi ilmek ilmek anlattı çok eğitici ve faydalı bilgiler öğrendik herkesin emeğine yüreğine kalemine sağlık iyiki sizi tercih etmişim💞😊

One person found this helpful
Kursun Eğitmeni ASLI SABIRCAN 26 Eylül 2020

Emzirme Danışmanlığı eğitimi almaya karar verdiğimde tesadüfen karşıma çıkan Zirve Akademi ile tereddütler içinde eğitime başladım. (eğitimi uzaktan alacağım için) Şimdi düşünüyorum da gereksiz kaygılanmışım. Tüm personel gerek telefon ile aradığımda gerek süpervizyon eğitiminde çok ilgili ve güler yüzlü idi. Hocalarımız zaten harika insanlar; prof. Gül Ertem hocamız inanılmaz mütevazi ve ilgili, tüm sorularımızı detaylı bir şekilde cevaplandırdı. Sevilay Kurt hocamız tecrübeleri ile bizi çok güzel yönlendirdi. Herkese ilgisi alakası için teşekkürler…