Current Status
Not Enrolled
Price
Get Started
Eğitim
Kaynaklar

Eğitim İçeriği

Masal Terapisi Eğitimi

Çocukların kendi dünyalarını, duygu ve düşüncelerini yetişkinler gibi ifade edebilmeleri son derece zordur. Sözlü olarak kendilerini pek iyi bir şekilde ifade edemeyen çocuklar masal terapisinden yararlanabilirler. Masal terapisi çocukların kendileri ve tecrübelerini ifade edebilmelerini sağlayabilecek doğal bir terapi yöntemidir.

Masal terapisi ile birlikte çocukların davranışlarını etkileyen kızgınlık, üzüntü, hayal kırıklığı ve endişe gibi duyguları masallar yardımıyla öğrenilir. Masal terapisi, çocukların masal karakterleri ile bağ kurmasını sağlar. Bu bağ sonucunda çocukların iç dünyaları hakkında ipuçları elde edilir ve veriler toplanır. Terapistler ise karakterler yardımıyla çocukların problemlerinin çözülmesini sağlar.

Masal Terapisi Nedir?

Masal terapisi, kişilerin bilişsel ve sosyal becerilerinin ortaya çıkmasını sağlar. Aynı zamanda masal terapisi sayesinde kişilerin duygu ve düşüncelerinin ortaya koyulabilmesi de mümkün hale gelir. Bireyler ve çocuklar için terapötik bir yöntem olan masal terapisi, bilişsel ve deneysel yöntemler ile zenginleştirilir.

Masallara pek çok kişi aşinadır. Aslında çocukluğundan beri herkes belirli bir kurulu hikayenin içerisinde yaşamaktadır. Çocuklar ufak yaşlardan itibaren masallar vasıtasıyla yaşadıklarını anlamlandırmaya başlarlar. Böylelikle iyi ve kötü gibi değer yargılarını da fark etmeye başlarlar. Bütün çocuklar kendi zihinlerinde kurdukları hikayeler aracılığı ile oluşturdukları karakterlere fazladan özellikler de eklerler. Küçük çocukların, olmayan bir olayı olmuş gibi anlatmasına tanık olmanız olasıdır. Bu davranışların altında yalan söyleme güdüsü değil, öyküleştirme güdüsü yer almaktadır.

Çocuklar doğrudan ifade edemedikleri veya anlam veremedikleri olguları, benzeterek, eşleştirerek ya da değiştirerek öykü ve masallar içerisinde kullanmaya eğilim gösterebilirler. Bu bir çeşit “yansıtma” davranışı olarak da ele alınabilir ancak yorumlanması son derece zahmetli ve zor bir süreçtir. Bu yorumlamalar sadece iyi bir eğitim almış masal terapisti tarafından yapılabilir.

Masal terapistleri çocukların iç dünyalarına yakınlaşırlar ve sıralı bir şekilde çocukların verdikleri kodları çözmeye başlarlar. Jung ve Arketipler ışığında masalların en temel öğelerini kodlamaya hakim olurlar. Elde edilen verileri çocukların lehine kullanarak sorunların tespitinde ve çözümünde etkili bir rol üstlenirler.

Masal terapisi, ebeveynler tarafından da sık sık tercih edilen etkili ve güvenli bir yol olarak görülmektedir. Çocukların da büyük bir keyif alarak yaklaştıkları masal terapileri sayesinde çocukların iç dünyalarına yolculuk yapılır. Zirve Akademi tarafından hazırlanan online masal terapisi eğitimi, çocukların yaşadıkları duygusal sorunları çözmeyi ve sağlıklı bir şekilde gelişebilmelerini hedeflemektedir.

Masal Terapisi Eğitiminin Amacı Nedir?

Masal terapisindeki en temel hedef çocukların dünyalarına girerek onlar eşlik edebilmek, çocukların sorunlu davranışlarını ve sorunlarını anlayarak onlara masallar yoluyla yardımcı olabilmektir. Masal terapisi, sadece bir masal okuma terapisi değildir. Masal terapisindeki amaç, çocuğun kendisini duygusal olarak daha iyi hissetmesini sağlayabilmektir. Masal terapisi teknikleri sayesinde çocuklar ve yetişkinler duygularını tecrübe etmeyi ve onları daha iyi bir şekilde ifade edebilmeyi öğrenirler.

Empati duygusunu ve diğer insanların düşünce duygularına saygılı olmayı hedefleyen masal terapisi eğitimi sayesinde kişilerin kendilerine olan saygısı ve güveni de gelişmeye başlar. Zirve Akademi tarafından sunulan online masal terapisi eğitimi, çocukların yaşadıkları problemleri çözebilmelerini ve başarıya ulaşabilmelerini sağlayan bir eğitim içeriğine sahiptir. Burada unutulmaması gereken masal terapisi sayesinde çocukların aileleri ile olan ilişkilerinin ve sosyal yaşantılarındaki ilişkilerinin de güçlenebileceğidir.

Kimler Masal Terapisi Eğitimi Alabilir?

• Psikologlar, psikolojik danışmanlar, doktora mezunları, çocuk gelişim uzmanları, aile danışmanlığı sertifikası sahibi olanlar ve bu alanlarda öğrenim görmeye devam edenler. Diğer lisans mezunları ve aldıkları eğitim ile çalıştıkları alan hakkında bilgi verenler eğitimden yararlanabilirler.
  • Çocuk gelişimi, psikolojisi ve eğitimi gibi hizmetleri profesyonel şekilde sunanlar ve bu hizmetlerine yeni bir uzmanlık alanı eklemek isteyenler de masal terapisi eğitimini alabilirler.
  • Hizmet verilen alanlarda çocuk ve aile ilişkilerini geliştirmek için ek bir uzmanlık elde etmek isteyenler.
  • Sistematik yöntemler öğrenerek, kanıtlanmış ve takip edilebilir yapıda çocuklara ve ailelere hizmet sunmak isteyenler.
  • Kapsamlı bir eğitim sürecinden sonar bilgi ve donanımlarını geliştirmeyi hedefleyenler.
  • Ailede çocuk gelişimi, psikolojisi, eğitimi, çocuk ve aile ilişkisi konularında kendilerini geliştirmeyi planlayanlar.
  • Kendi ailesinde masal terapisi eğitimi almak isteyenler.

Masal Terapisi Eğitiminin İçeriği Nedir?

Zirve Akademi’nin hazırladığı masal terapisi eğitimi içerisinde masal terapisinin genel tanımı, hangi kişilere uygulanabileceği, güncel teknikleri, işlevi, masal terapisi süresi ve süreci gibi konulara yer verilmektedir. Çocukların sahip oldukları becerilerini geliştirmesinde yardımcı olabilecek terapötik masallarda eğitim içerisinde yer almaktadır.

Masal Terapisi Eğitiminin Avantajları Nelerdir?

Masal terapisi eğitimi alan kişiler çocukların konuşma bozuklukları, depresyon, kaygı, öğrenme problemleri, konsantrasyon eksikliği ve hiperaktivite gibi psikolojik sorunlarına çözüm getirebilirler. Ayrıca ailelerde yaşanan çatışmalar, boşanma ya da ayrılık durumlarında da çocuklara destek olurlar. Aşağıdaki sorunlar da masal terapisi eğitimi sayesinde çözüme kavuşturulabilmektedir.

• Duygusal, cinsel veya fiziksel tacize uğramış çocuklar
  • Evlat edinilen çocuklar
  • Sevilen birinin ölümü veya hastalığı ile uğraşan bireyler ve çocuklar
  • Aile içi şiddet gören çocuklar veya yetişkinler
  • Kronik hastalıklar ile uğraşan çocuklar
  • Dikkat eksikliği tanısı koyulmuş çocuklar
  • Öfke kontrolü sorunu yaşayan çocuklar

Masal Terapisi Eğitimi Sonrasındaki İş İmkanları Nelerdir?

Masal terapisi eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler hastaneler, eğitim kurumları, psikolojik danışmanlık merkezleri, aile danışma merkezleri, anaokulları, kreşler ve psikiyatri merkezlerinde çalışabilirler.

Masal Terapisinin Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Masal terapisi süreci başladığı zaman çocuklar kendi ve etraflarındaki dünya ile kurdukları ilişkiler hakkında düşünmeye başlarlar. Negatif olarak tecrübe ettikleri duygularını masal okuma sırasında ifade edebilirler. Profesyonel bir masal terapistinin de desteği ile çocuklar oyun içerisinde yeniden yaratılan deneyimleri değiştirme fırsatı bulur ve sorunlarına karşı çözüm üretmeye başlarlar.

Bu süreç devam ederken masal terapisti sürecin sonunda çocukların başkaları ile iletişim kurabilmesini, duygularını doğru şekilde ifade edebilmesini, davranışlarını düzeltmesini ve problem çözebilme becerilerinin gelişmesini sağlar. Masal terapisi süreci, yalnızca yaşanan zor duygular ile başa çıkma ve çocukların kendi kendilerine çözümler üretebilmeleri ile sınırlı değildir. Masal terapisi aynı zamanda çocukların kendilerine saygı duyabilmesini sağlar. Duygularını ifade ederken, kendileri için sorumluluk almayı öğrenen çocuklar, problemler karşısında daha pozitif bir tutum sergiler ve yaratıcılık yönlerini geliştirir. Çocukların sosyal becerilerini de geliştirebilmesini sağlayan masal terapisi eğitimi başkalarına karşı empati kurmanın yollarını da çocuklara gösterir.

Online Masal Terapisi Eğitiminin Avantajları Nelerdir?

Online masal terapisi eğitimi aldığınız zaman tamamen bilgisayar başında zaman ve mekandan bağımsız olarak eğitim alabilme imkanı elde edersiniz. Uzaktan eğitim sistemine giriş yaptığınız takdirde eğitiminize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Zirve Akademi tarafından sunulan online masal terapisi eğitimi 7 gün 24 saat boyunca erişebileceğiniz video dersleri ve dokümanları sizlere sunar. Eğitim içeriklerine sınırsız ve kolay bir şekilde erişebilirsiniz. Sınav tarihleri sizlere 15 ile 20 gün öncesinde bildirilir. İstediğiniz zaman eğitim danışmanlarına ulaşabilir ve aklınıza takılan tüm soruları eğitim danışmanlarına iletebilirsiniz.

Bu eğitime ait materyalleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir.

About the Instructors

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorum Yapan Sen Ol.