Dilruba Demirezer

Uzm.Emzirme/ Bebek Hemşiresi

BABY SPA VE MASAJ TEKNİKLERİ EĞİTİCİ EĞİTİMİ

Hayata gözlerini yeni açmış bir bebekle kurulacak en iyi iletişim yolu dokunmaktır. Hayat dokunmakla başladığı gibi bilinçli, doğru dokunma ve suda dansla birlikte daha da güzelleşir. Sizde küçük dokunuşlar yaparak bebeklerin hayatlarını daha da güzelleştirebilirsiniz.

Masajın, çok eski çağlara dayanan bir tarihçesi vardır. Çok eski çağlardan beri tedavi amaçlı kullanılan masaj, günümüzde hem yetişkin hem de bebekler için pek çok alanda kullanılıyor. Tarihçesini bildiğimiz bir tedavi şeklinin geleceğini daha iyi kavrayabiliriz. Bu nedenle eğitime başlarken ilk önce masajın tarihçesini öğreneceğiz.

Her yenidoğan birbirinden farklı ve özel olsa da onların da görünüş ve refleksif olarak ortak yanları vardır. Mesela vücut yapıları, bazı davranışları, belli bir döneme kadar var olan refleksleri ve daha pek çok şeyleri uzun bir süre birbirleriyle aynıdır. Bu dönemdeki ortak özelliklerini ve dikkat edilmesi gerekenleri en önemlisi de reflekslerini bu dersimizde öğreneceğiz.

Bir yenidoğandaki iskelet ve kas sistemiyle, bir yetişkindeki iskelet ve kas sistemi birbirinden farklıdır. Bebeğinizdeki kemik sayısı ile sizdeki kemik sayısı arasındaki farkı bilseniz çok şaşırırsınız. Bebeğimize ne zaman ve nasıl dokunacağımızı doğru bir şekilde öğrenebilmek için onların iskelet ve kas sistemlerini çok iyi bilmeliyiz.

Masaj bebeğe değil bebek ile birlikte yapılan bir eylemdir. Bu nedenle sadece önemli olan bebeğimize masaj yapmak değildir. Bebeğimizin masajı isteyip istemediği de oldukça önemlidir.

Bebek masajının saymakla bitmeyen faydaları vardır. Bu faydalara bu bölümde detaylıca değineceğiz. Ama en önemlisi bu faydaları sizler için tek tek açtık. Bizler sanıyoruz ki masaj sadece bebeğimize faydalıdır. Hayır, aslında hem yapan ebeveyne hem de yapılan bebeğimize çok faydası vardır

Bebeğimize nasıl dokunduğumuz çok önemlidir. Her dokunuş ona keyif veriyor mu bunu bilmek ve ona göre dokunmak masajın temelini oluşturan bir davranıştır. Çünkü dokunma şeklimiz bebeğimiz ile aramızdaki bağlanma şeklimizi etkileyecektir. Bu dersimizde, dokunma tipleri ve bağlanmanın detaylarını öğreneceksiniz.

Bebeğimizi masaja nasıl hazırlayacağız, en uygun zaman ne zaman, masaj ortamı nasıl olmalı, kullanacağınız masaj yağında nelere dikkat etmeliyiz, bebeğimizi masajla nasıl tanıştıracağız ve daha pek çok konuyu işleyeceğimiz bu dersimizde bebek masajına dair aklınızdaki tüm soruların cevapları anlatılmaktadır.

Hidroterapi, suyla tedavi demektir. Hidroterapi, bebeğinizin zihinsel ve motor becerilerinin gelişmesini destekler, daha bilinçli ve kontrollü hareket etmesine yardımcı olur. Bu dersimizde, özellikle bebek spa merkezi açmayı düşünen bireyler için özel bilgiler anlatılmaktadır.

Refleksoloji çağlar öncesinde olduğu gibi günümüzde de tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Hatta refleksolojinin yapılan çalışmalara göre bebeklerde yetişkinlerden çok daha etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu dersimizde, detaylı olarak refleksoloji, faydaları ve nereye dokunursak hangi organı uyarıyoruz bu başlıkların detayları anlatılmaktadır.

Sertifikamiz ile açılmış Baby Spa merkezlerimiz