Current Status
Not Enrolled
Price
Get Started
Eğitim
Kaynaklar

Eğitim İçeriği

Aile Danışmanlığı Eğitimi

Ciddi sorumlulukları olan bir çalışma alanını kapsayan aile danışmanları, pek çok kişinin başvurduğu ve kişilerin problemlerine profesyonel çözüm üretebilen kişilerdir. Uzmanlaşma ve disiplin ile birlikte tecrübe de gerektiren aile danışmanlığı, aile ilişkilerinin temelini oluşturan konuları ele alır. Duygu yönetimi ve doğru iletişime dayalı olarak sorunların çözülmesini hedefleyen aile danışmanları Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu veya üniversiteler tarafından uygun görülmüş eğitim sürecini tamamladıkları zaman sertifikalarını alarak aile danışmanı unvanını kazanıp kariyerlerine bu alanda başlayabilirler.

Aile birliğinin bütünlüğünün korunabilmesi ve meydana gelebilecek sorunlarla birlikte mevcut sorunların çözümlerini amaçlayan aile danışmanları, bu amaç doğrultusunda ailedeki iletişimi düzelterek, iletişim sorunlarını da en aza indirirler. Amaç, bireyin değişimini ve çevresinin de bu değişimden dolayı olumlu yolda etkilenerek düzene girebilmesini sağlamaktır. Zirve Akademi tarafından sunulan Aile Danışmanlığı Sertifika Programı sayesinde aile danışmanı unvanının getirdiği sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirebilecek duruma sizler de gelebilirsiniz.

Aile Danışmanlığı Nedir?

Aile danışmanı, ayrılık, evlilik, ve boşanma gibi süreçlerde sorun yaşayan kişilere psikolojik destek sağlar. Sorunların çözümüne profesyonel şekilde yaklaşan bu kişiler problemli olan aile bireyi ile görüşürken kendi bakış açısı ile sorunun açıklanmasını talep eder. Aile danışmanı soruna ortak olurken aynı zamanda aile üyelerinin birbirlerini de saygı ile dinleyebilmesini sağlar. Ailenin her bir ayrı üyesi karşı tarafın bakış açısını böylelikle daha iyi anlamaya başlar. Karşılıklı olarak duyguların ve düşüncelerin ifade edilebilmesini sağlayan aile danışmanları, kişilerin olduğu gibi kabul edilmesine, kırıcı davranışlarda bulunmamasına ve beklentilerin açık bir şekilde ifade edilmesine de yardımcı olur.

Aile Danışmanlığı Eğitiminin Amacı Nedir?

Aile danışmanlığı eğitimi ailelerin, aile içi ve sosyal çevreleri ile olan ilişkilerinde yaşadıkları sorunların tespit edilmesini sağlar. Bu sorunların çözümü için yöntem geliştiren, bozulmuş aile ilişkilerinin onarılmasını sağlayan ve önlemleri uygulamaya koyan aile danışmanlığı çiftlere, bireylere veya ailelere destek verir. Özel müdahale stratejilerini öğrenen aile danışmanları bu mesleği icra edebilecek noktaya gelirler.

Buradaki temel amaç, eğitimi alan kişilerin hem kendi hayatlarında hem de diğer insanların hayatında öğrendiklerini uygulayabilmesidir. Birey ve aile yaşamını iyileştirebilecek uygulamalar sunabilecek hale gelen eğitimli kişiler özel ve etkili iletişim yeteneklerini kullanarak aile danışmanlığı hizmeti verebilecek duruma da gelebilirler.

Aile Danışmanlığı Eğitimini Kimler Alabilir?

Yaşadığı şehirde örgün eğitim fırsatı olmayanlar ya da yoğunluktan dolayı eğitime vakit ayıramayan kişiler, uzaktan aile danışmanlığı eğitimini almayı tercih edenler bu eğitimi alabilirler. Ayrıca aşağıdaki meslek gruplarında yer alan kişiler de bu eğitimden yararlanabilirler.

 • Çocuk Gelişim Uzmanları
 • Psikologlar
 • Psikolojik Danışmanlar
 • Sosyal Hizmet Uzmanları
 • Sosyologlar
 • Hemşireler
 • Uzman Asistan ve Pratisyen Hekimler

Aile Danışmanlarının Hangi Özellikleri Geliştirilir

Aile danışmanlığı eğitimi alanlar belirli bir takım mesleki kriterler ile karşılaşabilirler. İlerleyen süreçlerde ortaya çıkabilecek ve kişilerde olması gereken bu karakter özellikleri de eğitim programı sürecinde kişilerde sürekli olarak gelişmeye devam eder. Bütün olarak görebilme, sistemi sorgulayabilme, okumayı sevmek ve analitik düşünce becerisini geliştirmek, yargılayıcı olmamak, neden sonuç ilişkilerine döngüsel bakış açısı ile yaklaşabilmek, esnek olmak, insan sevgisi, kendine değer vermek ve aynı zamanda diğer insanları da önemsemeyi başarabilmek gibi kişisel özellikler geliştirilir.

Aile Danışmanlığı Eğitiminin İçeriği Nedir?

Zirve Akademi tarafından sizlere sunulan Aile Danışmanlığı Eğitimi programında aile kavramı, inanç sistemleri, aile danışmanlığı kuramları, danışmanlık becerileri, evlilik süreci ve yaşam becerileri, aile ruh sağlığı, travmalar ve hukuk konularını içeren çalışmalar yer almaktadır. Online eğitimlere ek olarak süpervizyon çalışmaları da eğitim içeriğinde yer almaktadır. Aile danışmanlığı eğitiminde bireylerin sorunlarının içerisinde yer aldığı aile sistemi üzerinden değerlendirilmesi öğretilir. Böylelikle bireyler sorunlu olarak tanımlanmaz ve aile sisteminin sorunlarına derinlemesine bir analiz yapılması mümkün hale getirilir. Sorunu olan birey ve aile danışmanı arasındaki etkileşim geniş kapsamlı olarak eğitim süreci boyunca işlenir.

Aile Danışmanlarının Görev ve Yetkileri Nelerdir?

 • Aile sistemi içerisindeki bozukluklara sebep olan, aile ve bireylerin, bireysel gelişim süreçlerini olumsuz etkileyen durumların çözümlenmesi
 • Bireylerin geliştikleri veya işlevlerini yerine getirdikleri aile sistemi içerisindeki değerlendirmeleri, sosyal çevrelerinin değerlendirilmesi ve araştırmalar sonrasında gelişime yönelik hizmetler sunmak
 • Aile üyelerinin etkileşim sürecinin içeriğini rapor haline getirmek
 • Boşanma süreci öncesinde ailelere psiko-sosyal süreç ve dinamikleri öğretmek. Bu sürecin boşanma sonrası uyum programları ve planları ile desteklenmesi
 • Tek ebeveynli olan ailelere danışmanlık ve destek hizmeti verilmesi
 • Aile içi şiddeti önleyebilecek stratejilerin geliştirilmesi. Aynı zamanda ailelere rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunulmasıyla şiddetin önlenmesi
 • Gerekli görüldüğü takdirde aile üyelerinin ihtiyaç duyabileceği ruh sağlığı ve hastalıkları hizmetleri sunan kurum ve kuruluşlara yönlendirilmesi.
 •  

Aile Danışmanlığı Sertifikası ile Ne Gibi İşler Yapabilirsiniz?

Aile danışmanlığı sertifikası aldığınız zaman kamu kurumlarında çalışma imkanı elde edebilirsiniz. Kamuya alınacak olan aile danışmanı adaylarında üniversitelerin yürüttüğü Aile Danışmanlığı Eğitimi sertifikası aranmaktadır. Sosyal Yardımcılar Genel Müdürlüğü tarafından altyapısı tamamlanmış Aile Sosyal Destek Programı ile aile hekimliği uygulamasına benzer bir yapıda vatandaşlara “hane” odaklı sosyal danışmanlık sağlanmaktadır.

Memurlar, bu sertifikayı aldıktan sonra aile danışmanlığı sertifikası ile ilgili birimlere geçiş ve başvuru yapabilme hakkı da elde edebilirler. Özel aile danışma merkezi açmak isteyenler de bu sertifikayı alabilirler. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çıkarılan Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre sekreter, hizmet yetkilisi ve bir aile danışmanı ile özel büro açılabilmesi mümkündür. Büroları açtıktan sonra özel hizmet verebileceğiniz gibi dilerseniz devlet ile anlaşmalı olarak özel danışma bürolarından da hizmet sunabilirsiniz.

Zirve Akademi tarafından sizlere sunulan Aile Danışmanlığı Sertifika Programı’nı başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler resmi kurum ve kuruluşların aile danışmanlığı birimlerinde de iş imkanı bulabilirler. Belediyelerin kadın ve aile sağlığı merkezleri, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki rehabilitasyon merkezleri ve Bakanlıklar İl Merkez Müdürlüğü gibi alanlarda da sertifika sahibi olan kişiler kariyerlerine başlayabilirler. Ayrıca eğitimi tamamlayan kişiler adliyelerdeki boşanma davalarında da yer alabilirler.

Online Aile Danışmanlığı Eğitiminin Avantajları Nedir?

Teknolojiden yararlanarak eğitim almanız beraberinde sizlere pek çok farklı avantajı da getirir. Bilgisayar başında, zaman ve mekan sınırlamasına takılmadan eğitim almak online aile danışmanlığı eğitiminin en temel avantajları arasında yer almaktadır. Sosyal hayatınızın olumsuz yönde etkilenmemesi ve kariyerinizde gelişim elde etmeniz de online aile danışmanlığı eğitiminin diğer avantajları arasındadır. Uzaktan eğitim sistemine dilediğiniz her yerden ve her zaman giriş yaparak eğitiminize devam edebilirsiniz.

Zirve Akademi’nin sizlere sunduğu aile danışmanlığı eğitimi 7/24 erişebileceğiniz video dersler dokümanlara sahiptir. Dokümanları kendi bilgisayarınıza indirerek arşivleyebilmeniz de mümkündür. Zirve Akademi aile danışmanlığı eğitimindeki içeriklere erişim tamamen sınırsız ve kolaydır. Sınav tarihleri sizlere 15 ile 20 gün öncesinde bildirilir. Eğitim danışmanlarına istediğiniz her an ulaşarak sorularınızı yöneltebilirsiniz. Kayıt işlemi için diploma fotokopisi, kimlik fotokopisi ve 2 adet fotoğrafınız yeterlidir.

Bu eğitime ait materyalleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir.

About the Instructors

4.5 1 Yorumları

Yorumlar

Kursun Eğitmeni Cansel Akter 23 Kasım 2021

COk kaliteli bir eğitim inanılmaz bir bilgi birikimi