Current Status
Not Enrolled
Price
Get Started
Eğitim
Kaynaklar

Eğitim İçeriği

Dikkat Eksikliği Eğitim Programı

Hızlı bir şekilde artış göstermeye başlayan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, öğrenmede sorunlara yol açan ve okul başarısızlıklarıyla, aile ve çocuk arasındaki ilişkilerin yıpranmasına sebep olan bir problemdir. Çocukların arkadaşlık ilişkilerinde gerginliklerin artmasına sebep olan bu problem aynı zamanda çocuklara da büyük zarar vermektedir. Zirve Akademi tarafından sunulan online dikkat eksikliği eğitimi programı ile çocuğunuzun gelişimsel ve psikolojik ihtiyaçlarının fark edilmesi ile birlikte anne ve babalar tarafından karşılanması da hedeflenmektedir.

Dikkat Eksikliği Nedir?

Dikkat eksikliği gibi problemler çocuk, ergen, genç ve yetişkin olmak üzere bütün bireylerde farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu problemleri konusunda eklektik ve bütüncül bir terapi süreci söz konusudur. Dikkat eksikliği ve öğrenme süreçlerinde yaşanan problemler anne babalar ve sınıf öğretmenleri tarafından okul yaşantısının başlamasıyla fark edilebilmektedir. Bazen çevre tarafından dikkat eksikliği belirtileri duygusal ya da davranış problemleri ile karıştırılabilmektedir.

Sadece dikkat eksikliğini yaşayan çocuklar sessiz ve içe dönük bir yapıya sahip oldukları için anne ve babalar ya da çevreleri tarafından fark edilmeyebilirler. Dikkat eksikliği yetişkinlerin de yaşadığı önemli problemler arasında yer almaktadır. Çocuklarda yaşanan problemler ile yetişkinlerde yaşanan problemlerin belirtileri farklıdır. Dikkat eksikliği yaşayan kişilerde kendini kontrol edememe ve dikkatini zihinsel beceri gerektiren faaliyetlere konsantre edememe gibi sorunlar vardır. Dikkat eksikliği yaşayan bazı çocuklar aşırı hareketliyken, bazıları ise son derece duygun olabilmektedir. Dikkatsizlik ve aşırı hareketlilik gibi problemleri bir arada barındıran gelişimsel bir bozukluk olan dikkat eksikliği üç ayrı tipte ele alınmaktadır.

Bunlar arasında ilk sırada ağırlıklı olarak dikkat eksikliği bozukluğu yer almaktadır. Ağırlıklı olarak dikkat eksikliği bozukluğunda yavaş bilgi işleme ve seçici dikkat ile odaklanma konusunda çok fazla problem ortaya çıkar. Aşırı hareketlilik olmadan görülebilen dikkat bozukluğu türüdür. Ağırlıklı olarak hiperaktive-dürtüsel bozukluk ise hiperaktivitenin yoğun olduğu bir türdür. Dikkat eksikliği bu türde daha azdır. Aşırı hareketlilik hali yaşın artması ile birlikte azalabilmektedir. Ancak dürtüsellik devam eder ve ileri yaşlarda iç huzursuzluk belirtileri ortaya çıkar.

Birleşik tip dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu doğum sonrasında ve ilk yürümeye başlanılan dönemlerde belirtilerini gösterir. Okul öncesi dönemde ve okulun ilk yıllarında tanı koyulabilir. Hiperaktivite ve dürtüselliğin birçok semptomu bu türde ortaya çıkabilir. Çocuklar kendilerini duygusal ve davranışsal olarak kontrol edemezler. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda kaygı, depresyon, anksiyete ve aile yaşantısında problemler ortaya çıkabilmektedir.

Dikkat Eksikliğinin Sebepleri Nelerdir?

Dikkat eksikliği sebepleri arasında en önemli olan genetik faktörlerdir. Anne ya da babada dikkat eksikliği mevcut ise, çocuklarda da dikkat eksikliği probleminin ortaya çıkabilme ihtimali yükselir. Bu durum dışında dikkat eksikliği doğum anında yaşanan ve fark edilmeyen sorunlardan da kaynaklı olarak ortaya çıkabilir.

Doğum sırasında beynin dopamin sistemindeki işlevsel bozukluklar ilerleyen süreçlerde çocuklarda dikkat eksikliğine sebep olabilir. Bu tür durumlarda ilk etapta hiperaktivite ortaya çıkar. Ancak daha sonra dikkat eksikliği problemleri başlayabilir. Doğum sırasında beyin bölgesinde ufak bir zarar meydana gelebilir. Bu ufak zararlar fonksiyonların yanlış bir şekilde ilerlemesine yol açabilir. Bu sebeple, kişilerde dikkat eksikliği sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Bireylerin farklı sebeplerden dolayı enfeksiyon kapmaları da beyne zarar verebilir. Beyin bölgesinde meydana gelen tümörler de dikkat bozukluğunun önemli sebepleri arasında yer almaktadır. Dikkat sorunu yaşan kişilerin bu tür detayları hafife almamaları ve zaman kaybetmeden bir doktora başvurmaları tavsiye edilmektedir.

Dikkat eksikliği sebepleri arasında bireylerin travma yaşaması da yer almaktadır. Travmalar kişilerde psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Bu sorunlar beraberinde kişilerin dikkatlerini herhangi bir iş üzerine toplayamamalarına sebep olabilir. Bütün bunların yanında kişiler yaşlandıkları zaman da konulara dikkat etmekte zorluk yaşayabilirler. Yaş ilerlediği zaman beyin hücreleri de ölmeye başlar ve ilk etapta unutkanlık sorunları ortaya çıkabilir.

Dikkat Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

 • Odaklanamamak
 • Dikkatin sürdürülebilir olmasındaki güçlük
 • Konuşan kişiyi dinlemekte zorluk yaşama ve dinlerken kopmalar meydana gelmesi
 • Konuşurken konular arasında hızlıca geçiş yapmak ve konuştuğunu unutmak
 • Aşırı konuşma hali
 • Ayrıntılar ile ilgilenmemek
 • Zamanın geçtiğini unutmak
 • Organizasyon becerilerinde yaşanan sıkıntılar
 • Unutkanlık
 • Özel ve bireysel eşyaları sık sık kaybetmek veya unutmak
 • Toplantılarda sergilenen uygunsuz davranışlar. Sık sık kalkıp yürümek
 • Alkol ve madde kullanımı artışı
 • Heyecan arayışları
 • Aynı anda birden fazla işi yapmak istemek ve hiçbir işe tam anlamıyla konsantre olamamak

Dikkat Eksikliği Eğitim Programının Amacı Nedir?

Zirve Akademi tarafından sunulan dikkat eksikliği eğitim programı, dikkat konusunda sorunlar yaşayan ya da bu konuda kendisini geliştirmeye ihtiyaç duyan çocukların ebeveynlerine yönelik olabilecek şekilde hazırlanmaktadır. Sorunlar ile baş edebilme yolları hakkında bilgilendirme amacı taşıyan bu eğitim programı uzaktan eğitim programıdır.

Kimler Dikkat Eksikliği Eğitimi Programına Katılabilir?

Dikkat eksikliği eğitimine çocuğundaki dikkat ve konsantrasyon yoğunluğunu ve süresini artırmak isteyen herkes katılabilir. Dikkat ve dürtüsellik konusunda sorunlar yaşayan, çocuklar ile ilişki ve iletişimini güçlendirmek isteyen her anne ve baba ya da adayları eğitimi alabilirler. Eğitim içeriği bu konuda kendisini geliştirmeyi hedefleyen herkese uygundur. Bu sebeple, eğitim herkes için uygundur.

Dikkat Eksikliği Eğitiminin İçeriği Nedir?

Online olarak sunulan dikkat eksikliği eğitiminde, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun tanımı ve özellikleri detaylı bir şekilde işlenmektedir. Temel belirtiler, çocuklar üzerindeki etkileri, risk faktörleri, tipleri, olumlu yönleri, yaklaşım biçimleri ve anne babaların yaklaşımlarının ne şekilde olması gerektiği gibi konular da dikkat eksikliği eğitiminin içeriği arasında yer almaktadır.

Dikkat Eksikliği Eğitiminin Avantajları Nelerdir?

Zirve Akademi’nin dikkat eksikliği eğitimini alan ve başarılı bir şekilde tamamlayan anne ve babalar, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun belirtilerini bilirler. Bu sebeple, çocukları üzerindeki etkilerinin de farkında olurlar. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtilerinin çocuklar üzerinde olumlu ve olumsuz yönlerinin bilinmesi doğru yaklaşım biçimlerinin uygulanması avantajını da sağlar. Sorun tiplerinin bilinmesi, problemlerin çözülmesinde etkili bir rol oynar. Problem çözme sürecinde akılcı çözümler üreten anne ve babalar yaklaşım yöntemleri hakkında bilgi sahibi olurlar. Böylelikle çocuklarıyla olan ilişkileri ve aile içerisinde yaşanan gerilim ve sorunların üstesinden gelebilme becerileri de gelişir.

Online Dikkat Eksikliği Eğitiminin Avantajları Nelerdir?

Uzaktan eğitim aldığınız zaman bilgisayarınız başında dilediğiniz her an herhangi bir mekana bağlı kalmadan eğitim alma avantajı elde edersiniz. Sosyal hayatınızı sekteye uğratmadan ebeveyn tutumlarınızda gelişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca uzaktan eğitim sistemine istediğiniz zaman ve yerden giriş yaparak eğitim almanın kolaylığını yaşayabilirsiniz.

Zirve Akademi, sektörde farklılık yaratmak isteyen ve eğitimi ciddiye alan bir kurumdur. 7 gün 24 saat erişilebilir halde olan video dersler ve dokümanlar sizlere eğitim sürecinde sunulur. Aynı zamanda dokümanların bilgisayarınıza indirilmesi de mümkündür. Eğitim içeriklerine olan erişim hakkınız tamamen sınırsızdır. Eğitim danışmanlarına ise dilediğiniz her an kolaylıkla bütün sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu eğitime ait materyalleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir.

About the Instructors

5 1 Yorumları

Yorumlar

Kursun Eğitmeni HATİCE GÜNEY 13 Mayıs 2020

Ramazan Hocam her zamanki gibi anlaşılır ve bilimselliği bir arada kullanıp faydalı bilgiler iletti. Çok teşekkürler, sizinle çalışmak cok güzeldi hocam.

2 people found this helpful