Current Status
Not Enrolled
Price
Get Started

Eğitim İçeriği

İşaret Dili Temel Eğitim (1. Kur)

İnsanlar duygu ve düşüncelerini ifade edecekleri zaman iletişim kanallarını kullanırlar. İşitme engelli olan bireyler ise duygu ve düşüncelerini işaret dili sayesinde dışarıya aktarırlar. İnsanların işaret dilini öğrenme konusundaki taleplerinin artması ise online işaret dili eğitimi sertifika programlarının önemini ön plana çıkartmaktadır. İşitme engelli bireyler, duygu, düşünce ve ihtiyaçlarını ifade edecekleri zaman el hareketleri ve mimiklerini kullanarak görsel bir işaret dili kullanırlar. Her ülkenin kullandığı işaret dili ise kendi içerisinde birtakım değişiklikler gösterebilmektedir.

İşaret dili temel eğitimi, bu alanda çalışmak isteyen bireylerin mesleki yeterliliklerini sağlayabilecekleri bir eğitimdir. Yeni hazırlanan mevzuatlara göre bütün kurum ve kuruluşlarda işaret dili bilen bir personel bulundurulması ve çalıştırılması zorunlu hale getirilmiştir. İşitme engelli kişilerin toplumumuzda engelsiz bir hayat yaşayabilmesini hedef alan bu eğitim, bir birey olarak bu kişilere katkı sağlamak için katılabileceğiniz bir eğitimdir.

Son yıllarda Türkiye’de de engelli insanlar için benzer uygulamalar yürürlüğe girmiştir. Bu uygulamalardan en önemlisi ise işitme engelli kişilerin toplumda kolay bir şekilde iletişim kurabilmelerini sağlamaktır. Bütün dünyadaki gelişmiş ülkeler engelli bireylere farklı hizmetler sunarak belirli standartlar belirlemiştir. Bu amaçlarda kurumlarda hizmet veren personellerin, engelli kişiler ile iletişim kurabilmesi ve bu kişilere hizmet sunabilmesi için işaret dilinin öğrenilmesi de talep edilmektedir.

Zirve Akademi’de bu amaçlar doğrultusunda sizlere İşaret Dili Temel Eğitim programını sunmaktadır. İşaret dili programına herhangi bir işyerinde çalışan veya çalışmayı düşünen herkes katılabilmektedir. İşaret Dili Eğitimi, iki aşamalı olarak sunulmaktadır. Bunlar işaret dili temel eğitimi ve işaret dili tercümanlık eğitimidir. Birinci turu başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler ikinci seviyeye de katılabilmektedir.

İşaret Dili Temel Eğitim Programına Kimler Katılabilir?

İşitme engelli bireyler ile iletişim kurmak isteyen herkes bu eğitim programına katılabilir. Engelli kişiler ile iletişim kurabilecek bedensel ve fiziksel özelliklere sahip olanlar eğitim programına dahil olarak bu alanda kendilerini geliştirmeye başlayabilirler.

  • İşaret dilini öğrenmek isteyenler
  • İşitme engelli bireyleri anlayarak onlara yardımcı olmak isteyenler
  • Kariyer planını bu yönde geliştirmek isteyenler

Memur Olmak İsteyenler

  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesin belirtilmiş genel şartları yerine getirmek
  • Erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış olmak
  • Sosyal güvenlik kuruluşundan emekli veya yaşlılık aylığı almıyor olmak
  • En az lise veya dengi okullardan mezun olmak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, son yıllarda yaptığı sınavlar ile işaret dili eğitimi almış kişiler almaktadır.

Adliyede Bilirkişi Olarak Çalışmak İsteyenler

Adliyelerde işitme engelli kişiler ile iletişim kurarak sorunlarını çözmek isteyenler işaret dili temel eğitim programını alabilirler.

Yeminli İşaret Dili Tercümanı Olmak İsteyenler

Noter tasdikli yeminli tercümanlar tapu daireleri, karakollar, hastaneler ve belediyelerde iş sahibi olabilirler. Yeminli tercüman olmak isteyenler sahip oldukları sertifika sayesinde yeminli tercümanlık mesleğini icra etmeye başlayabilirler.

TV, Konferans ve Toplantılarda Tercüman Olmak İsteyenler

İşaret dilini öğrenip bu dile hakim olduktan sonra televizyon kanallarında ya da farklı organizasyonlarda da tercümanlık yapabilirsiniz.

Öğretmen Olmak İsteyenler

İşaret dili temel eğitimini tamamlayan kişiler bir sonraki eğitim programına da katılarak özel eğitim kurumlarında, rehabilitasyon merkezlerinde, halk eğitim merkezlerinde ve belediyelerin açmış olduğu kurslarda işaret dili üzerine eğitim verebilirler.

Kamu Hastanelerinde Çalışmak İsteyenler

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, engelli bireylerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için farklı önlemler almaktadır. Kurum tarafından hastanelere gönderilmiş engelli bireylere yönelik sağlık tesisleri denetleme formunda, hastanelerin alması gereken önlemler net bir şekilde belirtilmiştir. Bu önlemlere göre hastanelerde engelli bireylere yönelik sunulacak olan sağlık hizmetleri çerçevesinde her hastanede işaret dilini bilen bir personel çalıştırılması zorunlu kılınmıştır. Hastanelerin giriş bölümlerinde “Braille” alfabesiyle yazılmış bilgilendirme panoları ve hastane planını gösteren kabartma haritalar da yer almalıdır. Ayrıca yeni düzenlemelerden sonra engelli bireylere hastane içerisinde ve dışarısında refakat edebilecek personel de görevlendirilmektedir. Gönderilmiş formlarda, bu görevleri sürdürülebilir hale getirebilecek personeller bulundurulması zorunlu kılınmıştır.

Bunlar dışında en az okuryazarlık seviyesinde diploma sahibi olanlar, işaret dili sertifikası almak isteyenler ve işaret dili ile ilgili kendisini geliştirmek isteyenler de işaret dili temel eğitimini alabilirler. Kişisel gelişiminde başarıyı hedeflemiş bireyler, okul, eczane, adliye ve tüm kamu kuruluşları ile bakanlıklarda görev almak isteyenler de işaret dili eğitiminden yararlanabilirler. Engelli bireyler ile ilgili projelerde işitme engelliler ile konuşabilmek isteyen ve onlara yardımcı olmak isteyenler de eğitime katılabilirler.

İşaret Dili Eğitiminin Avantajları Nelerdir?

İşaret dili eğitimi, öğrenmeye hevesli olan, iş ve aile hayatında işitme engelli yakınları ve tanıdıkları olan kişilerin de alabileceği bir eğitimdir. Bu eğitimi alan kişiler çevrelerindeki engelli bireyler ile daha sağlıklı bir iletişim kurmaya başlarlar. İnsanın doğasında yer alan iletişim zorunluluğu sebebiyle, işitme engelli kişilerle iletişimi kurabilmek için alabileceğiniz işaret dili eğitimi size pek çok farklı avantaj sağlayacaktır.

Belirli bir program sürecinde size verilecek olan bu eğitim sonucunda, işaret dilini tam anlamıyla öğrenerek işitme engelli kişiler ile kaliteli ve doğru bir iletişim kurmaya başlayabilirsiniz. Bu dili öğrenmek isteyenler, işaret dili eğitimini temelden başlayarak alıp, tamamen hakim olabilecekleri şekilde öğrenebilirler. İşaret dili eğitiminde gündelik hayattaki temel iletişim gereksinimleri ile ilgili bilgilere de sahip olabilirsiniz. Bu bilgilerin uygulamalı olarak işlenmesi ise kariyer planlarınıza da katkı sağlar.

İşaret dili eğitimi en temelden en üst seviyeye çıkarak güncel hayattaki normal ve yaygın olarak kullanılan tüm ihtiyaçların daha doğru şekilde algılanabilmesine de imkan sağlıyor. Eğitimi alan kişiler elde ettikleri deneyimler ve bilgiler ışığında hayatlarının pek çok farklı alanında engelli bireyler ile sağlıklı bir iletişim kurarak onlara da yardımcı olabilirler.

İşaret Dili Eğitiminin İçeriği Nedir?

Profesyonel eğitmenler tarafından sizler için hazırlanan işaret dili eğitiminde gündelik hayatınızda ihtiyaç duyabileceğiniz temel iletişim kavramları sizlere öğretilmektedir. Okul ve eğitim hayatı, duygular, meslekler, eşyalar ve karşılıklı konuşmalar gibi başlıklar eğitim sürecinde en detaylı şekilde işlenmektedir.

Online olarak sunulan işaret dili temel eğitimi programını bilgisayar başında zaman ve mekan sınırlaması olmadan alabilirsiniz. Böylelikle sosyal hayatınızı etkilemeden kariyerinizde gelişim imkanı da elde edebilirsiniz. Uzaktan eğitim sistemine giriş yaptıktan sonra istediğiniz yerde eğitim alabilmenin avantajını yaşayabilirsiniz.

Zirve Akademi tarafından sizlere sunulan işaret dili temel eğitim programı 7 gün 24 saat boyunca erişebileceğiniz video dersleri ve dokümanları içermektedir. Zirve Akademi’nin sisteminde yer alan dokümanları bilgisayarınıza indirerek de kolay bir şekilde çalışabilirsiniz. Eğitim içeriklerine erişimin sınırsız olması da bu eğitimin en önemli avantajları arasında yer almaktadır.

Eğitim danışmanlarına istediğiniz zaman ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz. Sınav tarihleri sizlere 15 ile 20 gün öncesinden bildirilir. Eğitime kayıt olmak için diploma fotokopisi, kimlik fotokopisi ve 2 adet fotoğrafınız yeterlidir. Zirve Akademi işaret dili temel eğitimini tamamladıktan sonra işaret dili tercümanlık eğitimine katılabilirsiniz. 2. tur eğitimi içeriği sayesinde bilgilerinizi bir üst noktaya taşıyabilirsiniz.

About the Instructors

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorum Yapan Sen Ol.