Masal Terapisi Eğitimi

Masal Terapisi Eğitimi

Masal Terapisi Eğitimi

Eğitim İçeriği

MASAL TERAPİSİ SERTİFİKA PROGRAMI

Çocukların duygu ve düşüncelerini ifade etmede yetişkinler gibi konuşma becerileri gelişmemiştir. Sözlü olarak kendini ifade edebilmeleri zordur.

Masal terapisi, çocukların kendilerini ve tecrübeleri ifade etmesine yardımcı olan en doğal yöntemlerden biridir.  Çocuklar masal terapisi sayesinde davranışlarını etkileyen kızgınlık, üzüntü, endişe, hayal kırıklıkları gibi duygularını masallar yardımıyla aktarır.

Masal terapisinde çocuklar masal karakterleri ile arasında bağ kurması sağlanarak iç dünyaları hakkında bilgi sahibi olunur, terapist işlevi gören karakterler yardımıyla da problemlerin çözülmesi sağlanır.

Zirve Akademi, xxxxx**** tarafından hazırlanan Online Masal Terapisi Sertifika Programı ile çocukların yaşadığı duygusal sıkıntıları çözmeyi ve sağlıklı gelişimlerine ulaşmalarını sağlamayı hedeflemektedir. 

 

Masal Terapisi Nedir?

 

Masal Terapisi, çocukların kendilerini ifade etmede kullandığı masal ve hikayelerin yardımıyla davranışlarını düzeltme, yetiştirme ve karakter gelişimini sağlamaya yarayan psikolojik bir yöntemdir.

Masal Terapisinde kullanılan masallar, çocukların ruh sağlığını destekleyen ve tamamlayıcı unsurlar içeren altyapıya sahiptir. 

Masal Terapisi yöntemine başvuran çocuk ve ebeveynleri ilişkilerinde ya da hayat içinde sahip oldukları yanlış inanışları yeniden yapılandırabilir, , üzüntü, öfke, kaygı, güvensizlik gibi olumsuz düşünce ve davranışlarını değiştirebilir.

 

Programın Amacı

Zirve Akademi tarafından verilen Online Masal Terapisi Eğitimi ile amaç masallar ile çocukların dünyasına girebilen ve yaşadıkları problemleri çözebilen alanında başarıya ulaşacak masal terapistleri yetiştirmektir.

Unutulmaması gerekir ki; masal terapisi sadece okuma değildir. Amaç, çocuğun duygusal olarak kendini iyi hissetmesini sağlamaktır. Masal terapisi sayesinde çocukların aile ile olan ilişkilerinin geliştirilmesi ve sosyal yeteneklerin kazanılması öğretilir.

 

Kimler Masal Terapisi Eğitimi’ni Alabilir?

Doktorlar, Pedagoglar, Psikologlar,  Çocuk Gelişim Uzmanları, Sosyologlar, Psikolojik Danışmanlar, Okul Öncesi, Sosyal Hizmet Uzmanları, Hemşireler, Özel Eğitim Uzmanları,  Rehberlik Öğretmenleri, Kreşte Çalışan Personel ve ilgili bölümlerin 3. ve 4.sınıf öğrencileri katılabilir

Masal Terapisi Eğitimi’nin İçeriği

Zirve Akademi tarafından verilen Masal Terapisi Eğitimi’nde masal terapisinin tanımı, kimlere uygulanacağı, teknikleri, işlevi, masal terapisinin süresi ve süreci konularına yer verilmektedir. Çocukların becerilerini geliştirmede etkili olan terapötik masallarda yer almaktadır.

 

 

Masal Terapisi Eğitimi’nin Avantajları

 

Çocuğun sözcüklerle anlatamadığı problemini duygularla ifade etmesini, kendine güven duymasını, bireyler ile olan ilişkisinde sağlıklı bağlar kurmasını sağlar. Çocuğun hayatında yer alan travmatik olayların yarattığı etkileri azaltma da etkilidir.  Ayrıca, çocukların kendini doğru ifade etmesini sağlayan terapi yöntemi olduğu için de onların iç dünyasına girip daha iyi anlamamıza yardımcı olur. Çocukların hayal dünyası ve düşünsel becerisini geliştiren kendilerini iyi hissetmesini sağlayan terapi yöntemidir.

Eğitim Sonunda Masal Terapisti Olarak Nerelerde Çalışabilirim?

Online Masal Terapisi Eğitimi alan adaylar; hastanelerde, eğitim kurumlarında, kreşlerde, anaokullarında, psikolojik danışmanlık ve aile danışma merkezlerinde masal terapisti olarak çalışabilirler.

Masal Terapisi Kimlere Uygulanır?

 • Ailede çatışma, şiddet, boşanma ya da ayrılık yaşayan,
 • Duygusal, fiziksel ya da cinsel tacize uğrayan,
 • Evlat edinilen
 • Uyum ve davranış bozuklukları yaşayan,
 • Sevilen birinin ölümü ya da hastalığı ile uğraşan çocuklar,
 • Kronik sağlık problemleri olan,
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu olan,
 • Öfke kontrol bozukluğu olan,
 • Utangaç, özgüven eksikliği ya da düşük benlik saygı problemi olan
 • Öğrenme konusunda güçlük çeken,
 • Takıntılı cinsel davranışı olan 2-12 yaş arası çocuklara masal terapisi uygulanabilir.

 

Online Masal Terapisi Eğitimi’nin Avantajları Nelerdir?

Bilgisayar başında, zaman ve mekâna bağlı olmadan eğitim alma imkanı

Sosyal hayatı etkilemeden kariyer de gelişim sağlaması

Uzaktan eğitim sistemine giriş yaparak istenilen zaman ve yer de eğitim kolaylığı

Neden Zirve Akademi?

Zirve Akademi, eğitimi ciddiye alan ve sektöründe fark yaratmayı ilke edinen bir kurumdur.

7/24 erişilebilir video dersler ve dokümanlar sistemde mevcuttur.

Dokümanları bilgisayara indirmek mümkündür.

Eğitim içeriklerine sınırsız ve rahat bir şekilde erişim sağlar.

Sınav tarihleri 15-20 gün öncesinden bildirilir.

Eğitim danışmanlarına rahatlıkla ulaşabilir, sorularınızı sorabilirsiniz.

 

Kayıt İçin Neler Gerekli?

Eğitime kayıt için;

Diploma Fotokopisi

Kimlik Fotokopisi

2 Adet Fotoğraf yeterlidir.

Deneyimsel yöntemler ve bilişsel terapi teknikleri kullanılır. Çocuklarla masalları yeniden yazma, analizlerin yapılması gibi çalışmalardan yararlanılır.
Masal terapisi ile çocukların algısında yer alan masalın önemi kavranır. Eğitimde masal terapisi teknikleri öğrenilir ve sınav sonrası başarı olan adaylar masal terapisti olmaya hak kazanır. Kendisine saygılı olan, farkındalık bilinci gelişmiş çocukların yetişmesinde masal terapisi eğitimine katılan adayların etkisi fazladır.
Evet, fayda sağlar. Çocuklar duygularını kelimelerle ifade edemediği için masal onların iç dünyasını dışa yansıtır. Masal terapisinde kullanılan özel teknik ve yöntemler sayesinde çocuklar kendilerini ifade eder ve problemin çözüm süreci hız kazanır.
Eğitim başvuruları www.zirveakademi.com.tr üzerinden yapılmaktadır. Eğitim almak istediğiniz sertifika ya da eğitim programını seçmeniz sonrasında ödeme işleminin onaylanması ile e-posta adresinize onay bilgisi gönderilir.
Online sertifika ya da eğitim programlarımıza başlama tarihi tarafınızdan belirlenir. E- posta onay sonrası kullanıcı adı ve şifreniz tarafınıza gönderilmektedir.
Eğitimini başarılı ile tamamlayan adayların sertifikaları adresine kargo ile gönderilir.
Sertifikanızda uzaktan eğitim ibaresi yer almaz. Transkript ve içerik belgesi sertifika ile birlikte tarafınıza gönderilir.
Zirve Akademi’den almış olduğunuz Masal Terapisi Eğitim Sertifikası ömür boyu geçerlidir.
Yükleniyor...