Kişiye Özel Beslenme

Yeterli ve dengeli beslenme, yaşamımızın her döneminde sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için temel koşuldur. Asıl hedefimiz de ruh ve beden sağlığının  korunması ve geliştirilmesi için kişilerde sağlıklı beslenme bilinci oluşturabilmek..Vücudumuzun günlük ihtiyacı olan karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitamin, mineraller karşılanmalı, böylelikle yetersiz beslenme ile ortaya çıkabilecek sağlık sorunları önlenebilmelidir.

Kişinin yaş, cinsiyet, çalışma koşulları, hastalık durumu, bazal metabolizma hızı, fiziksel aktivitesi, sevdiği ve sevmediği besinlere göre tamamen kişiye özel beslenme programı oluşturulmalı, sağlıklı bir şekilde kilo kaybı hedeflenmelidir.

Diyet demek yasaklar listesi demek değil..Kendinize yasaklar koymadan, porsiyon kontrolünün de önemli olduğunu hatırlatarak hayatınızdaki dengeyi bulabilmek için az veya yetersiz beslenmek, kendinizi mutsuz etmek yerine yeterli ve dengeli beslenme bilinciyle ilerlemeniz sizin için en iyisi olacaktır. Sevdiğiniz besinler beslenme programınızda olmalı,  benimsediğiniz bu program yaşam biçiminiz olmalıdır. Birkaç ayda zayıflayıp sonra tekrar diyette yasaklanan besinlere özlemle ‘nasıl olsa kilo da verdim’  şeklinde alışkanlıklarınıza dönmeyin ve bu süreci tekrar tekrar yaşatmayın kendinize. Siz değerlisiniz ve ruh-beden bir bütündür. Bazı öğünlerde sevdiğiniz besinleri diyetisyeninizin ayarladığı ölçüde tüketmeniz kilo verme hızınızı olumlu yönde bile etkileyebilir. Bu nedenle siz sağlıklı ve dengeli beslenin, kilo vermek için sağlığınızdan ödün vermeyin, hareket edin, bol bol gülümseyin, iyi hissedin, inanın gerisi gelecektir.