Current Status
Not Enrolled
Price
Get Started

Eğitim İçeriği

Çocuk Psikolojisini anlamak ve çocuklarımıza yardımcı olmak adına yapılan bu eğitimimiz 4 adet eğitimden oluşan paket eğitimdir. Detayları alt kısımda yer alan ;

Oyun Terapisi Eğitimi
Masal Terapisi Eğitimi
Resim Analizi Eğitimi
Dikkat Eksikliği Eğitimi

Eğitimlerimizden oluşmaktadır.

Oyun Terapisi Eğitimi

Zirve Akademi tarafından sizlere sunulan “Oyun Terapisi Eğitimi” programı, aile içerisinde ya da çevrede gelişen değişimler, boşanma ve ölüm gibi travmatik olayların çocukları olumsuz yönde etkilemesini hedef alır. Bu tür durumlardan dolayı negatif etkilenen çocuklar duygu ve düşüncelerini ifade etmekte zorlanabilirler. Oyun terapisi eğitimi sayesinde çocuklar kendilerini daha rahat ifade edebilme imkanı bulurlar. Ayrıca oyunların iyileştirici ve tedavi edici özellikleri sayesinde problemler de çözüme kavuşur.

Oyun Terapisi Nedir?

İnsan gelişiminin en önemli süreci ve en etkili süreci çocukluk döneminde yaşanır. Çocuklar, dünyayı yetişkinlerden daha farklı şekilde kodlayarak anlamaya çalışır ve kendilerince yorumlarlar. Çocuklar için en önemli ifade yöntemleri arasında ise oyunlar ve oyuncaklar yer almaktadır. Bu oyunlar ve oyuncaklar her bir çocuk için farklı olabilir. Oyun terapisi, çocukları anlayabilmek ve onların yaşadığı sorunları keşfederek çözüme kavuşturabilmek için kullanılan en etkili ve sağlıklı terapi yöntemleri arasındadır.

Çocukların içerisinde bulundukları koşullar, en az yetişkinler kadar onları da etkileyebilmektedir. Bu sebeple, aileler tarafından en sık tercih edilen terapi yöntemleri arasında oyun terapisi bulunmaktadır. Oyun terapisinde, oyun ve oyuncaklar aracılığı ile çocukların ihtiyaçlarını ve duygularını ifade edebilmesi sağlanır. Travmatik olaylar yaşayan çocukların duygularına ulaşabilmesini sağlayabilen bu terapi yöntemi aynı zamanda çocuklara bu tür durumlar ile ne şekilde mücadele edebileceklerini de öğretir.

Taşınmalar, aile içerisinde iletişim bozuklukları, maddi problemler, evlat edinme süreçleri, okul ve çevre yaşamına uyum sorunu, uyku problemleri, sevdiği bir insanı kaybetmek, şiddet görmek veya beden ile ilgili kaygılar gibi pek çok farklı sorun oyun terapisi sayesinde çözülebilmektedir.

Oyun Terapisi Eğitiminin Avantajları Nelerdir?                       

Oyun terapisi eğitimini tamamlayan kişiler çocukların duygularını ve düşünce dünyalarını daha iyi bir şekilde anlamaya başlarlar. Çocuklar ile uyumlu ve etkili bir şekilde iletişim kurmaya başlayan kişiler eğitim sonrasında kreş ve anaokulları gibi kurumlarda da çalışma imkanı elde edebilirler.

Çocukların uyumlu ve daha mutlu bir şekilde yaşayabilmelerini hedefleyen gelişimsel bir terapi şekli olan oyun terapisi, çocukların oyun ve oyuncakları kullanarak kendilerini ifade edebilmelerine odaklanır. Kendilerine güvenli bir ortam sunan eğitimli bir oyun terapisti sayesinde çocuklar kendilerini daha cesaretli ve güvende hissederler. Süreç içerisinde çocukların duygusal sorunlarının ifade edilebilmesi için farklı çeşitlerde oyuncaklar sunulur. Aynı zamanda oyun terapisi eğitimi alan kişiler çocukların sanat, drama ve fantezi içeren oyunlar yoluyla da kendilerini ifade edebilmelerine destek verebilirler.

Oyun ve oyuncaklar kullanılarak çocuklar ile iletişim kurabilmek ve sorunlarını çözebilmeye yardımcı olabilmek için oyun terapisi eğitiminden yararlanabilirsiniz. Böylelikle çocukların olumsuz davranışlarını analiz ederek değiştirmelerine de yardımcı olabilirsiniz.

Oyun Terapisi Kimlere Uygulanabilir?

 • 3-12 yaş arasındaki çocuklara
 • Boşanma sürecinde olan veya boşanmış ailelerin çocuklarına
 • Evlat edinilmiş veya terkedilmiş çocuklara
 • Aile içi şiddete maruz kalan çocuklara
 • Okul yaşantısında kavgacı tutumlar sergileyen veya şiddet gören çocuklara
 • Kaygı, korku ve ciddi fobileri olan çocuklara
 • Uyku bozukluğu yaşayan ve kabus gören çocuklara
 • Kardeşiyle ilgili kıskançlık problemleri yaşayan çocuklara
 • Ailede ölüm ile sonuçlanan kayıplara tanıklık eden ve yas olan çocuklara
 • Duygusal, cinsel ve fiziksel olarak tacize uğramış çocuklara
 • Konuşma bozukluğu sorunu yaşayan çocuklara
 • Arkadaş edinme ve sosyalleşme konusunda sorun yaşayan çocuklara
 • Ders çalışma ve okuma konusunda problemli olan çocuklara
 • İç dünyasına kapanan ve sürekli olarak mutsuz olan çocuklara
 • Uygunsuz davranışları sergilemekten çekinmeyen çocuklara

Resim Analizi Eğitimi

Çocuklar ile çalışma sırasında resim tekniği ile çocuk hakkında bilgi almak oldukça yaygındır çünkü küçük yaşlarda çocuklar duygularını sözel olarak değil resim ile daha rahat ifade etmektedirler.Resim, çocuğun iç dünyasını dışarı yansıtan bir iletişim aracıdır. Resim, çocuğun dışarı yansıtamadığı duygularının dilidir. Resim, çocuğun kişilerarası iletişim, sorun çözme becerisini yansıtır. Resim çocuğu tanımamızı, neler hissettiğini, neler yaşadığını, duygularını düşüncelerini, aileye ve sosyal çevreye bakış açısı hakkında konusunda bize oldukça önemli ipuçları verir.

Çocuk Resimleri Analizi Ve Psikolojik Resim Testleri Eğitimin Amacı; çocuğun çizmiş olduğu resim aracılığıyla çocuğu tanımak, anlamak ve duygu ve düşünceleri hakkında bilgi sahibi olmaktır. Çocuk Resimleri Analizi Ve Psikolojik Resim Testleri Eğitimi ile çocuğun çizmiş olduğu resimleri, projektif testler aracılıyla değerlendirme ve analiz edebilme beceriniz gelişecektir.

ÇOCUKLARDA ÇİZİMLERİN GELİŞİM DÖNEMLERİ

ÇOCUK RESM ÇİZİMİNDEKİ GELİŞİM EVRELERİ 

    Karalama Dönemi (2 – 4 yaş)    

    Şema Öncesi Dönem (4 – 7 yaş) )  

    Şematik Dönem (7 – 9 yaş) )     

    Gerçekçilik Dönemi (9 – 12 yaş) ) 

    Görünürde Doğalcılık Dönemi (12 – 14 yaş) 

En yaygın olarak kullanılan değerlendirme testler   

Bir İnsan Çiz Testi   

  Bir insan çiz testinde sorular örneği 

Bir insan çiz testini yorumlarken dikkat edilmesi gereken ilkeler 

Çizgilerin Özellikleri 

    Silik, kesik çizme

     Bastırılarak çizilen kalın çizgiler

Resmin Büyüklüğü  

İnsan Resimlerindeki Ayrıntıların Yorumlanması  

   Baş    

   Göz     

   Ağız     

  Burun    

  Kulak     

 Boyun  

 Kollar ve Eller    

 Ayaklar      

Eksik Bırakılan veya Küçük Çizilen Vücut Parçalarının Anlamı

 Eller, Kollar, Bacaklar ve Ayaklar  

Kulak, Burun ve Ağız    

Abartılı Çizilen Vücut Parçalarının Anlamı  

Baş     

Ağız   

Gözler     

Kulaklar     

Burun  

Eller  

Ayaklar   

Cinsel Organlar  

Dişler      

Kollar    

Bir İnsan Çiz Testi İçin Örnek Resim   

AİLE RESMİ TESTİ      

Uygulama       

Yorumlama   

Aile Resminde Çizilen Kişilerin Yeri ve Sırası  

Aile Resminde Çizilen Kişilerin Boy Oranları   

Aile Resim Testi Örneği     

Çizilen resimle ilgili uzmanın soruları ve çocuğun verdiği yanıtlar              

Resim Seviyesi  

Resimin içeriği    

Sonuç ve Yorum   

EV-AĞAÇ-İNSAN TESTİ   

Yönerge   

Ev resmi hakkında sorulacak sorular şunlardır   

Ağaç resmi hakkında sorulacak sorular şunlardır   

İnsan resmi hakkında sorulacak sorular şunlardır   

Değerlendirme         

Resimdeki Detay ve Ayrıntılar    

Parçaların, ayrıntıların bütünlüğü ya da düzensizliği   

Renk kullanımı    

Resminin Yer (Zemin) Detayları     

EV RESMİ  

Yuvarlak Ev    

Kare Ev    

Çatı     

Baca Resmi    

Duvarlar     

Pencereler     

Banyo    

Mutfak    

Kapı Resmi     

Agaç Resmi   

ZİHİNSEL YETERSİZLİĞİ OLAN ÇOCUKLARIN RESİMLERİ   

ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLARIN RESİMLERİ   

Kazanımlar:

BU EĞİTİM KATILIMCILARA NE SAĞLAR?

Resim Analizi Ve Psikolojik Resim Testleri Sertifika Eğitimi, Goodenough Adam Testi, Ev-Agaç-İnsan Testi, Bir İnsan Çiz Testi, Bir Aile Çiz Testi, Kinetik Aile Çizimi Testi gibi testlerden oluşur. Çocuğun iç dünyasını yansıtır. Bu eğitimi alan kişiler çocuklarla daha kolay bir şekilde iletişim kurarak onların duygu ve düşüncelerini daha kolay bir şekilde anlar. Eğitime katılarak eğitimin sağladığı kazanımlar aşağıda sunulmuştur:

Anaokulları kreşlerde

Psikolojik danışmanlık merkezlerinde

Aile danışma merkezlerinde

Özel eğitim merkezlerinde

Hastane gibi kurumlarda bu eğitim ve sertifikayı kullanarak resimler aracılıyla çocuğu tanımaya, anlamaya, yorumlama bilgi ve beceriye sahip olur.

SÜREÇ:

Uzaktan Eğitim + Online Eğitim + Süpervizyon Eğitimi: 60 Saat

Masal Terapisi Eğitimi

Çocukların kendi dünyalarını, duygu ve düşüncelerini yetişkinler gibi ifade edebilmeleri son derece zordur. Sözlü olarak kendilerini pek iyi bir şekilde ifade edemeyen çocuklar masal terapisinden yararlanabilirler. Masal terapisi çocukların kendileri ve tecrübelerini ifade edebilmelerini sağlayabilecek doğal bir terapi yöntemidir.

Masal terapisi ile birlikte çocukların davranışlarını etkileyen kızgınlık, üzüntü, hayal kırıklığı ve endişe gibi duyguları masallar yardımıyla öğrenilir. Masal terapisi, çocukların masal karakterleri ile bağ kurmasını sağlar. Bu bağ sonucunda çocukların iç dünyaları hakkında ipuçları elde edilir ve veriler toplanır. Terapistler ise karakterler yardımıyla çocukların problemlerinin çözülmesini sağlar.

Masal Terapisi Nedir?

Masal terapisi, kişilerin bilişsel ve sosyal becerilerinin ortaya çıkmasını sağlar. Aynı zamanda masal terapisi sayesinde kişilerin duygu ve düşüncelerinin ortaya koyulabilmesi de mümkün hale gelir. Bireyler ve çocuklar için terapötik bir yöntem olan masal terapisi, bilişsel ve deneysel yöntemler ile zenginleştirilir.

Masallara pek çok kişi aşinadır. Aslında çocukluğundan beri herkes belirli bir kurulu hikayenin içerisinde yaşamaktadır. Çocuklar ufak yaşlardan itibaren masallar vasıtasıyla yaşadıklarını anlamlandırmaya başlarlar. Böylelikle iyi ve kötü gibi değer yargılarını da fark etmeye başlarlar. Bütün çocuklar kendi zihinlerinde kurdukları hikayeler aracılığı ile oluşturdukları karakterlere fazladan özellikler de eklerler. Küçük çocukların, olmayan bir olayı olmuş gibi anlatmasına tanık olmanız olasıdır. Bu davranışların altında yalan söyleme güdüsü değil, öyküleştirme güdüsü yer almaktadır.

Çocuklar doğrudan ifade edemedikleri veya anlam veremedikleri olguları, benzeterek, eşleştirerek ya da değiştirerek öykü ve masallar içerisinde kullanmaya eğilim gösterebilirler. Bu bir çeşit “yansıtma” davranışı olarak da ele alınabilir ancak yorumlanması son derece zahmetli ve zor bir süreçtir. Bu yorumlamalar sadece iyi bir eğitim almış masal terapisti tarafından yapılabilir.

Masal terapistleri çocukların iç dünyalarına yakınlaşırlar ve sıralı bir şekilde çocukların verdikleri kodları çözmeye başlarlar. Jung ve Arketipler ışığında masalların en temel öğelerini kodlamaya hakim olurlar. Elde edilen verileri çocukların lehine kullanarak sorunların tespitinde ve çözümünde etkili bir rol üstlenirler.

Masal terapisi, ebeveynler tarafından da sık sık tercih edilen etkili ve güvenli bir yol olarak görülmektedir. Çocukların da büyük bir keyif alarak yaklaştıkları masal terapileri sayesinde çocukların iç dünyalarına yolculuk yapılır. Zirve Akademi tarafından hazırlanan online masal terapisi eğitimi, çocukların yaşadıkları duygusal sorunları çözmeyi ve sağlıklı bir şekilde gelişebilmelerini hedeflemektedir.

 • Psikologlar, psikolojik danışmanlar, doktora mezunları, çocuk gelişim uzmanları, aile danışmanlığı sertifikası sahibi olanlar ve bu alanlarda öğrenim görmeye devam edenler. Diğer lisans mezunları ve aldıkları eğitim ile çalıştıkları alan hakkında bilgi verenler eğitimden yararlanabilirler.
 • Çocuk gelişimi, psikolojisi ve eğitimi gibi hizmetleri profesyonel şekilde sunanlar ve bu hizmetlerine yeni bir uzmanlık alanı eklemek isteyenler de masal terapisi eğitimini alabilirler.
 • Hizmet verilen alanlarda çocuk ve aile ilişkilerini geliştirmek için ek bir uzmanlık elde etmek isteyenler.
 • Sistematik yöntemler öğrenerek, kanıtlanmış ve takip edilebilir yapıda çocuklara ve ailelere hizmet sunmak isteyenler.
 • Kapsamlı bir eğitim sürecinden sonar bilgi ve donanımlarını geliştirmeyi hedefleyenler.
 • Ailede çocuk gelişimi, psikolojisi, eğitimi, çocuk ve aile ilişkisi konularında kendilerini geliştirmeyi planlayanlar.
 • Kendi ailesinde masal terapisi eğitimi almak isteyenler.

Dikkat Eksikliği Eğitim Programı

Hızlı bir şekilde artış göstermeye başlayan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, öğrenmede sorunlara yol açan ve okul başarısızlıklarıyla, aile ve çocuk arasındaki ilişkilerin yıpranmasına sebep olan bir problemdir. Çocukların arkadaşlık ilişkilerinde gerginliklerin artmasına sebep olan bu problem aynı zamanda çocuklara da büyük zarar vermektedir. Zirve Akademi tarafından sunulan online dikkat eksikliği eğitimi programı ile çocuğunuzun gelişimsel ve psikolojik ihtiyaçlarının fark edilmesi ile birlikte anne ve babalar tarafından karşılanması da hedeflenmektedir.

Dikkat Eksikliği Nedir?

Dikkat eksikliği gibi problemler çocuk, ergen, genç ve yetişkin olmak üzere bütün bireylerde farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu problemleri konusunda eklektik ve bütüncül bir terapi süreci söz konusudur. Dikkat eksikliği ve öğrenme süreçlerinde yaşanan problemler anne babalar ve sınıf öğretmenleri tarafından okul yaşantısının başlamasıyla fark edilebilmektedir. Bazen çevre tarafından dikkat eksikliği belirtileri duygusal ya da davranış problemleri ile karıştırılabilmektedir.

Sadece dikkat eksikliğini yaşayan çocuklar sessiz ve içe dönük bir yapıya sahip oldukları için anne ve babalar ya da çevreleri tarafından fark edilmeyebilirler. Dikkat eksikliği yetişkinlerin de yaşadığı önemli problemler arasında yer almaktadır. Çocuklarda yaşanan problemler ile yetişkinlerde yaşanan problemlerin belirtileri farklıdır. Dikkat eksikliği yaşayan kişilerde kendini kontrol edememe ve dikkatini zihinsel beceri gerektiren faaliyetlere konsantre edememe gibi sorunlar vardır. Dikkat eksikliği yaşayan bazı çocuklar aşırı hareketliyken, bazıları ise son derece duygun olabilmektedir. Dikkatsizlik ve aşırı hareketlilik gibi problemleri bir arada barındıran gelişimsel bir bozukluk olan dikkat eksikliği üç ayrı tipte ele alınmaktadır.

Bunlar arasında ilk sırada ağırlıklı olarak dikkat eksikliği bozukluğu yer almaktadır. Ağırlıklı olarak dikkat eksikliği bozukluğunda yavaş bilgi işleme ve seçici dikkat ile odaklanma konusunda çok fazla problem ortaya çıkar. Aşırı hareketlilik olmadan görülebilen dikkat bozukluğu türüdür. Ağırlıklı olarak hiperaktive-dürtüsel bozukluk ise hiperaktivitenin yoğun olduğu bir türdür. Dikkat eksikliği bu türde daha azdır. Aşırı hareketlilik hali yaşın artması ile birlikte azalabilmektedir. Ancak dürtüsellik devam eder ve ileri yaşlarda iç huzursuzluk belirtileri ortaya çıkar.

Birleşik tip dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu doğum sonrasında ve ilk yürümeye başlanılan dönemlerde belirtilerini gösterir. Okul öncesi dönemde ve okulun ilk yıllarında tanı koyulabilir. Hiperaktivite ve dürtüselliğin birçok semptomu bu türde ortaya çıkabilir. Çocuklar kendilerini duygusal ve davranışsal olarak kontrol edemezler. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda kaygı, depresyon, anksiyete ve aile yaşantısında problemler ortaya çıkabilmektedir.

Dikkat Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

 • Odaklanamamak
 • Dikkatin sürdürülebilir olmasındaki güçlük
 • Konuşan kişiyi dinlemekte zorluk yaşama ve dinlerken kopmalar meydana gelmesi
 • Konuşurken konular arasında hızlıca geçiş yapmak ve konuştuğunu unutmak
 • Aşırı konuşma hali
 • Ayrıntılar ile ilgilenmemek
 • Zamanın geçtiğini unutmak
 • Organizasyon becerilerinde yaşanan sıkıntılar
 • Unutkanlık
 • Özel ve bireysel eşyaları sık sık kaybetmek veya unutmak
 • Toplantılarda sergilenen uygunsuz davranışlar. Sık sık kalkıp yürümek
 • Alkol ve madde kullanımı artışı
 • Heyecan arayışları
 • Aynı anda birden fazla işi yapmak istemek ve hiçbir işe tam anlamıyla konsantre olamamak

Kimler Dikkat Eksikliği Eğitimi Programına Katılabilir?

Dikkat eksikliği eğitimine çocuğundaki dikkat ve konsantrasyon yoğunluğunu ve süresini artırmak isteyen herkes katılabilir. Dikkat ve dürtüsellik konusunda sorunlar yaşayan, çocuklar ile ilişki ve iletişimini güçlendirmek isteyen her anne ve baba ya da adayları eğitimi alabilirler. Eğitim içeriği bu konuda kendisini geliştirmeyi hedefleyen herkese uygundur. Bu sebeple, eğitim herkes için uygundur.

About the Instructors

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorum Yapan Sen Ol.