Current Status
Not Enrolled
Price
Closed
Get Started
Eğitim
Kaynaklar

Eğitim İçeriği

Yaşam Koçluğu Eğitimi

Özel hayatın getirdiği sorumluluklar, iş yoğunluğu, sosyal hayatın istenilen seviyelere getirilememesi, iletişim problemlerinden kaynaklı olumsuz sonuçların meydana gelmesine bağlı mutsuzluk, hayattan keyif alamama gibi durumlar pek çok insanın dönemsel olarak hissettiği durumlar arasındadır. Son yıllarda insanların zorlu hayat koşullarından dolayı profesyonel yardım almak istemesi de yaşam koçluğunun önemli bir meslek dalı haline gelmesini sağlamıştır.

Zirve Akademi, uzman psikolog ve danışmanlar ile birlikte “Yaşam Koçluğu Eğitimi” programı ile kişisel gelişiminize katkıda bulunmak, hayatınızda değişim yaratabilmek ve daha büyük farkındalık hissi ile hayatınıza devam edebilmenizi sağlamaktadır. Eğitimin temel amacı ise kendisini bu alanda geliştirmek isteyen ve kariyer sahibi olmayı hedefleyenlerin yaşam koçluğu mesleğini icra edebilmesini sağlayabilmektir.

Yaşam Koçluğu Nedir?

Yaşam koçu, psikolojik danışmanlık hizmeti sunan ya da psikolog olan bir kişi değildir. Bireylere farklı bakış açısı kazandırmaya gayret gösteren, problemlere karşı pratik çözümler sunabilen ve bireylerin iletişim yeteneklerinin ortaya çıkabilmesini sağlayan kişilerdir. Süreç içerisinde yaşam koçlarının ve bireylerin kendilerine ait farklı sorumlulukları söz konusudur. İki tarafın da bu süreçten olumlu sonuçlar elde edebilmesi için sorumluluklarını büyük bir titizlikle yerine getirmesi gerekmektedir. Yaşam koçları, bireylere iyileştirme sözü vermeden, kendi içlerindeki potansiyelin dışarıya çıkmasını sağlarlar. Böylelikle bireyler potansiyellerini görerek gelişim süreçlerini daha sağlıklı bir şekilde yaşamaya başlarlar.

Profesyonel yaşam koçları, bireylere hedeflerine ulaşabilmeleri konusunda destek sunar. Bireylerin psikolojik hastalıkları yaşam koçlarının alanına girmez. Yaşam koçları, bireylerin hayatlarında ne şekilde daha başarılı olabileceklerine odaklanırlar. Tedavi edici değil, geliştirici odaklı çalışmalar sergileyen yaşam koçları temel olarak kişisel gelişim hizmeti sunarlar da denilebilir. Yaşam koçluğu şimdiki zaman ve gelecek zaman ile ilgilidir. Diğer türlerdeki terapi ve danışmanlık akımlarından en büyük farkı ise budur. Yaşam koçları bugün ile gelecekteki hedefler arasındaki boşluğun kapatılarak arasında güçlü bir köprü oluşturulmasında bireylere yardımcı olur.

Yaşam koçları danışan kişilerin ihtiyaç duyduğu kaynakların bulunabilmesi için öncülük eder. Bu sebeple, yaşam koçu olmak isteyenlerin lider ruhlu olmaya çaba göstermeleri gerekir. Danışan kişilere güven verilmesi ve bu süreçte onlara liderlik edilmesi son derece önemlidir. Danışanların eyleme geçebilmesi için yapılan çalışmaların sonucunda gelişim gözlemlenir. Eyleme geçilebilmesi için esarete ihtiyaç duyulduğu anlarda da yaşam koçları devreye girer ve süreç ile alınacak eylemlerin kalitesini artırırlar.

Profesyonel bir yaşam koçu, danışan kişiye vereceği desteği tamamen karşılıksız bir şekilde verir. Danışanın alacağı kararlar hoşuna gitse de gitmese de onu desteklemek yaşam koçlarının görevleri arasındadır. Yaşam koçları insanların hayatlarına doğrudan müdahale etmek yerine dolaylı yollardan müdahale ederek onlara yön göstermeyi tercih ederler. Böylelikle danışan kişiler tamamen kendi özgür ve hür iradeleriyle hayatlarının kontrolünü ele almaya başlarlar ve hedefledikleri tüm hayallerine doğru emin adımlar ile ilerlemeye başlarlar.

Yaşam Koçluğu Eğitiminin Avantajları Nelerdir?

 • Bireylerin kendi hayatlarının yönetimini ele alabilmesini sağlar.
 • Kişisel olarak vizyon, misyon ve hedeflerin doğru bir biçimde tanımlanabilmesi konusunda destek verir.
 • Kişisel hedeflere ulaşabilmek için gerekli tüm becerilerin kazanılmasını sağlar.
 • Kişisel sorumlulukların yerine getirilmesi konusunda da kişilere destek verir.
 • Verimli ve aktif bir hayatı mümkün kılar.
 • İnsanların kendisiyle ve çevresiyle olan ilişkilerini pozitif yönde geliştirir.
 • Profesyonel yaşam ve özel hayat arasındaki köprüyü koruyabilmeyi destekler.
 • Ertelemekten vazgeçirerek, harekete geçebilmeyi öğretir.
 • Öz disiplin oluşturur.
 • Kişisel kaynakların etkili şekilde kullanımını size sunar.
 • Hayatı yeniden keşfetme ve hayat ile uyumu yakalamayı gösterir.
 • Güçlü gözlem yeteneği kazandırır.
 • Kişisel yaşantınızdaki dengeyi ve doyuma ulaşabilmeyi size gösterirken aynı zamanda bu bilgilerinizi diğer insanlara da ulaştırabilmenizi öğretir.
 • Yeni bakış açısı kazandırır.
 • Kişilerin kariyerinde ön plana çıkmasını ve kariyer hedeflerine daha doğru bir şekilde ilerleyebilmesini sağlar.

Yaşam Koçluğu Eğitiminin Amacı Nedir?

Yoğun iş temposu sebebiyle stres altında olanlar, ailesine, yakın çevresine ve hatta çoğu zaman kendisine bile ayırabilecek zamanı olmayanlar yaşam koçluğu eğitimi alarak bu tür sorunları aşabilirler. Aynı zamanda istedikleri konusunda belirsizlik ve kararsızlık yaşayanlar, hayatlarını daha dengeli bir hale getirmek isteyenler, yaşamlarına anlam kazandırmak isteyenler de yaşam koçluğu eğitiminin hedeflediği bireyler arasındadır. Yaşam koçluğu eğitiminin temel amacı, kişiler için hayatın daha kaliteli ve verimli bir hale getirilebilmesidir.

Yaşam Koçluğu Eğitiminin İçeriği Nedir?

Yaşam koçluğu eğitiminde, koçluk tanımı ve önemi ile birlikte koçluk hizmetlerinin faydasıyla etik değeri sizlere aktarılır. İletişim kaynakları ve yolları, güven oluşturabilme, bireyleri harekete geçirebilme, kişilik tespiti, koçluk görüşmelerinin detayları ve koçluk sürecinde kullanılabilecek tüm yöntemler öğretilir.

Yaşam Koçluğu Sertifika Programına Kimler Katılabilir?

Hayatta neler yapabileceğinin yalnızca farkında olmak isteyenler ve bu düşünceyi benimseyenler yaşam koçluğu eğitimine katılabilirler. Pozitif yönde değişiklik yapmak isteyenler, potansiyelini eylem dökmek isteyenler ve bunun için çalışmaya, risk almaya hazır olan herkes yaşam koçluğu eğitiminden yararlanabilirler. Doktor, avukat, öğrenci, ev hanımı ve daha pek çok farklı meslek dalındaki kişi meslek dalından bağımsız olarak bu eğitimi alabilirler. Eğitim sonunda gerekli bilginin ölçümlenmesi ve değerlendirmesi yapıldıktan sonra sertifika almaya hak kazanan katılımcılara MTI (Mind Training Institute) tarafından Uluslararası Yaşam Koçluğu Sertifikası verilmektedir.

Yaşam Koçu Olarak Nerelerde Çalışabilirsiniz?

Yaşam koçluğu mesleği 29.06.2013 tarihli 28692 tarihli Resmi Gazete’de duyurulan MYK İş ve Yönetim Sektör Komitesi tarafından standartları belirlenmiş bir meslektir. Programı başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra Uluslararası Sertifikalı Yaşam Koçu olarak kariyerinize başlayabilirsiniz.

Yaşam koçluğu eğitimi programını tamamladığınız zaman yaşam koçluğu yapabilir ve kendinize özel bir yaşam koçluk merkezi açabilirsiniz. Danışmanlık merkezleri, kolejler, spor salonları, okullar ve pek çok farklı kurumda hizmet sunarak insanların hayatlarına fayda sağlayabilirsiniz.

Profesyonel kişilerin yaşamlarına da koçluk yapabilir dilerseniz kurum içi veya kurum dışı hizmet sunabilirsiniz. Kendi hayatınızı yönetebilmenizi sağlayacak olan yaşam koçluğu eğitimi sayesinde kurumsal koçluk seminerleri de yapabilirsiniz.

Sertifika Yetkinlikleri

Profesyonel yaşam koçluğu eğitimi sonunda elde edebileceğiniz sertifika İngiltere merkezli olan AC (Associationforcoaching) tarafından akredite edilmiş 60 saatlik bir yaşam koçluğu sertifikasıdır. Programı tamamlayan katılımcılar 40 seanslık koçluk uygulamalarını tamamladıktan sonra ICF’den CCE onaylı 60 saatlik koçluk sertifikasına sahip olabilirler.

Online Yaşam Koçluğu Eğitimi Almanın Avantajları Nelerdir?

Online olarak yaşam koçluğu eğitimi aldığınız zaman herhangi bir mekan ve zaman kısıtlaması olmaksızın eğitim alma imkanı elde edebilirsiniz. Sosyal hayatınızı etkilemeden kariyerinizde gelişim elde edebilirsiniz. Uzaktan eğitim sistemine giriş yaptığınızda istediğiniz zaman ve yerde eğitim almaya devam edebilirsiniz. Zirve Akademi tarafından sunulan yaşam koçluğu eğitimi 7 gün 24 saat boyunca ulaşabileceğiniz video dersler ve dokümanlara sahiptir. Eğitim içeriklerine sınırsız bir şekilde ulaşabileceğiniz imkanı sizlere sunan Zirve Akademi, sınav tarihlerini sınavlardan 15 ile 20 gün öncesinde sizlere bildirir. Aklınıza takılan herhangi bir soru olduğu zaman eğitim danışmanlarına ulaşarak sorularınızı kendilerine iletebilirsiniz.

Bu eğitime ait materyalleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir.

Eğitim İçeriği

Tümünü Genişlet
Ders İçeriği
0% Tamamlandı 0/33 Adım

About the Instructors

Taşkın TAHMAZ, Hacettepe Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezundur. Devlet ve özel kurumlarda, üniversitelerde ve diğer eğitim kurumlarında, danışmanlık şirketleri ve özel eğitim merkezlerinde eğitimin her alanında 20 yıllık bilgi ve deneyime sahiptir. Taşkın TAHMAZ’ın yaptığı çalışmalarda bireysel ve kurumsal marka yaratma sürecinde birikim kazanma yollarını arttırmak, bireysel ve kurumsal eğitim / gelişim / koçluk / danışmanlık / kitle iletişimi hizmetlerini profesyonel olarak yürütmek, kaliteli insan yetiştirmek ve değerler eğitimiyle ülkemizi daha yaşanabilir hale getirmek için tüm insan kaynaklarının sınırsız sevgi ve uyum içinde dengeye kavuşturulması amaçlanır. Deneyim ve Beceriler • Uluslararası Profesyonel Koçluk Federasyonu (ICF) Üye Profesyonel Koç ( ICF Member ID: 9024172) • ICF Türkiye Üye Profesyonel Koç • MEB Onaylı Diksiyon ve Hitabet Eğitmeni • MEB Onaylı Hızlı Okuma ve Fotoğrafik Hafıza Eğitmeni • YÖK Onaylı Eğitim Fakültesi Hızlı Okuma ve Hafıza Eğitmeni • NLP Uzmanı – Kanada Erickson Koçluk Okulu ( Farklı Ekollerle çalışmalar ) • Erickson College International, The Art & Science of Coaching • Erickson College International, Nlp Master • EFT (Duygusal Özgürleşme Teknikleri) Uzmanı Prof. Dr. Üstün Dökmen, Etkili İletişim ve İletişim Çatışmaları, Empati, Stres Yönetimi, Liderlik, Yönetim, Kurum Kültürü Çalışmaları, Takım Çalışmaları, Yaşam Kültürü, Uzlaşı Kültürü, Mobbing, Eğitimi, Sınıfı, İlişkileri Yönetmek, Motivasyon 1997, 1998 Prof Dr. Doğan Cüceloğlu, İletişim – Motivasyon – Liderlik, Yöneticilik, Takım Çalışması, Profesyonel Yaşam, İnsanı Tanıma, Aile - Eğitim ve İlişkiler, Stres, Uzlaşı Kültürü, Mobbing, Müzakere vs. konular üzerine çalışma ve seminerler, 2003, 2004 Prof. Dr. Ziya Selçuk, Eğitim Yönetimi, Sınıf Yönetimi, Öğretmen- Öğrenci -Veli İletişimi, Duygusal Zeka, Çoklu Zeka, İnovasyon, Yaratıcı Problem Çözme, 2001, 2005, 2007 Prof. Dr. Nurdan Kalaycı, Eğiticilerin Eğitimi, İnovasyon, Yaratıcı Problem Çözme, Sınıf İçi İletişim 2010-2012 Doç. Dr. Marilyn Atkinson, Koçluk, Nlp, İletişim ve İnsan Davranışları, Yönetim ve Liderlik, Güçlü Takımlar, İnovasyon, Yaratıcı Çözümler, Duygusal Zeka, Motivasyon, Satış-Pazarlama, Drama ile Değerler 2007, Diksiyon, Etkili Güzel Konuşma ve Sunum Becerileri, Beden Dili ve Drama ile ilgili Jülide Gülizar, Mehpare Çelik, Can Gürzap, Arsen Gürzap, Rüştü Asyalı, Turgut Özakman, Semih Sergen, Kazım Akşar gibi hocalarla çalışmalar. BAZI İŞ DENEYİMLERİ 02/2004 : BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ Etkili İletişim Becerileri Eğitimleri, Oyunla İletişim, Sınıf İçi İletişim, Hasta ve Hasta Yakınlarıyla İletişim, Hasta-Hekim İletişimi, Profesyonel İş Yaşamında İletişim, Sınıf Yönetimi, Diksiyon, Güzel ve Etkili Konuşma, Etkili Sunum Teknikleri, Drama, Beden Dili, Eğitimcinin Eğitimi, Kitle İletişimi ve Türkçe, Kişisel Marka Tasarımı, Hızlı ve Etkin Okuma, Fotoğrafik Hafıza, Stres ve Öfke Yönetimi, Kurumsal İletişim ve Kurum Kültürü Yaratma, Algı Yönetimi, Koçluk, Eğitim, Kariyer, Müşteri, Takım, Yönetici Koçluğu, Performans Koçluğu, Yönetim Becerileri ve Liderlik, Zaman Yönetimi, NLP, Protokol, Nezaket ve Görgü Kuralları gibi pek çok konuda kişisel ve kurumsal gelişim eğitimleri 07/ 2012 : TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ, Yaşam Boyu Gelişim Merkezi Kişisel – Kurumsal - Mesleki Gelişim- Profesyonel İş Dünyası Eğitimleri 11/ 2009 : TAŞKIN TAHMAZ GELİŞİM AKADEMİSİ Eğitim Danışmanı - Koç - Serbest Eğitmen Kurumsal – Mesleki ve Kişisel Gelişim Eğitimleri - Profesyonel İş Dünyası Eğitimleri 09/2009 : Human Resources Management – HRM Danışmanlık Kişisel – Kurumsal - Mesleki Gelişim Eğitimleri, Diksiyon, Güzel ve Etkili Konuşma, Etkili Sunum Becerileri, Hızlı ve Etkili Okuma, Koçluk, Kurumsal Kimlik ve İmaj, Motivasyon, 02/2013 : Bemar Kariyer Merkezi – Ankara Kişisel – Kurumsal - Mesleki Gelişim Eğitimleri, İletişim-Motivasyon, Diksiyon, Güzel ve Etkili Konuşma, Eğitimcinin Eğitimi, Etkili Sunum Becerileri, Hızlı ve Etkili Okuma, Koçluk, Kurumsal Kimlik, Stres ve Öfke Yönetimi, Kurumsal İletişim ve Kurum Kültürü Yaratma, Algı Yönetimi, Koçluk, Eğitim, Kariyer, Müşteri, Takım Koçluğu, Performans Koçluğu, Yönetim Becerileri ve Liderlik, Zaman Yönetimi, NLP, Protokol, Nezaket ve Görgü Kuralları 10/2012 : Değişim Dinamikleri Yönetim Merkezi – İstanbul Kişisel – Kurumsal – Mesleki Gelişim Eğitimleri, Koçluk, Danışmanlık 08/ 2011 – 09/ 2014 : İstihdam Akademisi – Çelik Türk İnsan Kaynakları Kişisel – Kurumsal - Mesleki Gelişim Eğitimleri – Danışmanlık – Koçluk 01/ 2012 – 06/ 2012 : Hermes Yönetim Danışmanları & Eğitim Merkezi – İstanbul Kişisel – Kurumsal – Mesleki Gelişim Eğitimleri 12/2006 – 02/2010 : Likya Yönetim Akademisi Kişisel ve Kurumsal Gelişim Eğitimleri, Hızlı ve Etkili Okuma, Diksiyon, Etkili ve Güzel Konuşma, Koçluk, NLP, İletişim, NLP ile satış ve Başarı, Kurumsal Kimlik, İmaj - Profesyonel İş Dünyası Eğitimleri 09/2010 – 02/2011 Rota Çocuklar Anaokulu Personel Gelişim Eğitimleri, Eğitici Eğitimleri, Kurumsal Kimlik, Diksiyon - Güzel Konuşma – Drama ve Beden Dili - Okuma – Drama ve Yaratıcı Düşünme Eğitimleri 5-6 Yaş Grubu ve Aileleri 01/2010 – 06/2010 Pursaklar Kaymakamlığı - Halk Eğitim Merkezi Kişisel – Kurumsal ve Mesleki Gelişim Eğitimleri 08/2001 – 11/2009 : Başkent Üniversitesi Kolej Ayşeabla Okulları Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe Öğretmenliği, Hızlı ve Etkin Okuma, Diksiyon, Güzel ve Etkili Konuşma, Hitabet, Beden Dili Eğitimleri, Yaratıcı Drama, Eğitimcinin Eğitimi, Eğitim ve Kariyer Koçluğu ve NLP uygulamaları, İletişim Becerileri, Koçluk, Eğitim-Kariyer-Takım Koçluğu, Öfke - Stres Yönetimi, Denge ve Esneme, Zaman Yönetimi, Kurumsal Kimlik- Hafıza -Bireysel Markanı Yarat, Liderlik, İşinin Lideri Ol, İkna ve Güven Eğitimi, Başarının Dansı Motivasyon Programı 08/1999 – 08/2001 : Bilkent Kolej Türk Dili ve Edebiyatı – Türkçe - Hızlı ve Etkin Okuma Eğitimleri 08 / 1997 – 08 / 1998 : ODTÜ Koleji Türk Dili ve Edebiyatı - Hızlı ve Etkin Okuma Eğitimleri 08 / 1996 – 08 / 1997 : Ankara Üniversitesi TÖMER Türkçe Okutmanlığı 11/2013 : Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları Mezunları Derneği Başkanı

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorum Yapan Sen Ol.